Bosna zemlja Božije milosti – Pred ponoćna Galerija

Autor

Hajro Šabanadžović

cvijetanje  zeleno-tkanje

Cvijetanje                                                                      Zeleno tkanje

bozur-cvate-ibozur-cvate-ii

Božur cvate

dugini-velovi-nad-modrom-rijekom   cvijetna-refleksija

Dugini velovi nad modrom rijekom                                 Cvijetna refleksija

ljubiciceljubicice-ii

Ljubićice

fragment-bokor-ruza  ljubicasto-tkanje

Fragment – Bokor ruža                                                               Ljubičasto tkanje

preoljece-kao-krhkost  zeleni-velovi

Proljeće kao krhkost                                                            Zeleni velovi

nestvarna-krhka-ruza  raskos-zaljubljenog-dardina

Nestvarna krhka ruža                                   Raskoš zaljubljenog đardina

cvijetni-vodopad  krhki-dan

Cvijetni vodopad                                                             Krhki dan

Oprostajno pismo G.G.Markesa – Zaljubljen u ljubav

 

Oprostajno pismo G.G.Markesa

 

Zaljubljen u ljubav

 

Kad bih imao jedan komadic zivota,

dokazivao bih ljudima koliko grese

kad misle da prestaju da se zaljubljuju kad ostare

a ne znaju da su ostarili kad prestaju da se

zaljubljuju.

 

Kad bi Bog za trenutak zaboravio da sam ja

samo krpena marioneta,

i podario mi komadic zivota,

moguce je da ja ne bih kazivao sve sta mislim,

ali nesumnjivo bih mislio sve sto kazem.

Stvari bih cenio ne po onome sto vrede,

vec po onome sto znace,

spavao bih manje, sanjao vise,

shvatio sam da svaki minut koji provedemo

zatvrenih ociju,

gubimo sezdeset sekundi svetlosti.

Hodao bih kad drugi zastanu,

budio se dok ostali spavaju.

Slusao bih druge kad govore,

i kako bih uzivao u sladoledu od cokolade.

 

Kad bi mi Bog poklonio komadic zivota,

oblacio bih se jednostavno,

izlagao potrbuske suncu,

ostavljajuci otkrivenim ne samo telo,

vec i dusu.

 

Boze moj, kad bih imao srce,

ispisivao bih svoju mrznju na ledu

i cekao da izgreje sunce.

Slikao bih Van Gogovim snom na zvezdama

jednu Beneditijevu poemu,

a Seratovu pesmu bih poklanjao kao serenadu

u casu svitanja.

Zalivao bih ruze suzama,

da bih osetio bol od njihovih bodlji

i strastveni poljubac njihovih latica.

 

Boze moj, kad bih imao jedan komadic zivota…

Ne bih pustio da prode nijedan jedini dan

a da ne kazem ljudima koje volim da ih volim.

Uveravao bih svaku zenu i svakog muskarca

da su mi najblizi

i ziveo bih zaljubljen u ljubav.

Dokazivao bih ljudima koliko grese kad misle

da prestaju da se zaljubljuju kad ostare,

a ne znaju da su ostarili kad prestanu da se

zaljubljuju.

Deci bih darovao krila,

ali bih im prepustio da sama nauce da lete.

Stare bih poucavao da smrt ne dolazi sa

staroscu

vec sa zaboravom.

Toliko sam stvari naucio od vas, ljudi…

Naucio sam da citav svet zeli da zivi

na vrhu planine,

a da ne zna da je istinska sreca u nacinu

savladavanja litica.

Shvatio sam da kad tek rodeno dete

stegne svojom malom sakom,

po prvi put, prst svog oca,

da ga je uhvatilo zauvek.

Naucio sam da covek ima pravo

da gleda drugog odozgo

jedino kad treba da mu pomogne da se uspravi.

Toliko sam toga mogao da naucim od vas,

premda mi to nece biti od vece koristi,

jer kad me budu spakovali u onaj sanduk,

ja cu na zalost poceti da umirem.

hvalan!






												

Žal za majkom

Majčina duša

Suze majke duboke ko uzbirkano more

Majčina brižnost

Majčina tuga

Majčine suze

Majčina svjetlost

Majčina radost

Majčina ljubav

Majka

 

Prođoše godine

sretnik a siroče

još uvijek tuguje

majku svoju

usnulu

 

nerazumom njegovim

ima vremena

a nema

nikad nema vremena

 

nikad dovoljno izrečenih riječi

nježnosti i ljubavi

dodira

 

a jednog dana tuga navre

rečemo biva iznenada

i doziva sretne dane djetinjstva

 

samo četiri  riječi

volim te majko mila

kucaju na penđer

kućerka starog

 

u   mahali pustoj

majka ne otvora vrata

predugo čekala

pa se umorila 

nebeski  sanak usnila

 

siroče  željnog njenih riječi

nježnih milovanja 

tužnog ostavila

 

eh mati mati 

da ti je samo znati

koliko je ljubavi i časti 

utkano u me tvojom  blagošću

 

oprosti mi na tuzi

proći će znam

jer bijahu sretna vremena

 

hvala ti

jer i sada

želiš radost

na licu mom

 

tako si me učila 

mrijeti se mora 

da bi se drugi rodili

radosti Božije darivali

 





















































												

Prebolno da bi njima bilo smiješno

Ljudi rade i griješe. Notorna činjenica.

Inače ne bi bili ljudi.

Radeći , ljudi  ugroze sebe.  Ponajčešće druge.

Niko ne može prevazići pojedine ” sručnjake” .

Neke situacije se zabilježe okom kamere.

Krste ih smiješnim.

Mi ne.

Životi su u pitanju. Ponekad  sekunde odlučuju da li će neko  ostati živ.

Dami sa slike trebaju ispasti grudi.

Ne očekujte previše .

To je reklamni trik.

Palestinski geto ili mit o Izraelskoj državi / Dio sedmi

Danas su Palestinci narod bez države. Procjenjuje se da ih ima 9,5 miliona . Manji dio , njih oko 3,7 miliona živi na Palestinskim teritorijama. Ostatak statak u izbjeglištvu, uglavnom u susjednim arapskim zemljama, sa predispozicijama sve većeg iseljavanja na Zapad , u zemlje koje otvoreno podržavaju genocid nad njihovim narodom. Večina tih, po bosanskipm žargonu – pobjegulja radi i aktivno djeluje u desecima tisuća dobrovoljnih organizacija . I dobro žive od angažmana, ne pomišljajući da se vrate u Palestinu i bore za državu i narod koji ubijaju , muče , izgladnjuju , siluju , pale i nestaju.

Ko finansira i podržava te organizacije i nevraćanje Palestinaca ne treba pitati?! I kako to da humanitarna pomoć UN i svih humanitarnih pošiljki svijeta ne stiže do Palestinaca. Uglavnom završavaju u rukama genocidno-fašističke države Izrael i njihovih la-benevolencija.

A čini nam se da se niko , pa ni vi pučanstvo svijeta ne pita : Gdje ide naša humanitarna pomoć namijenjena Palestini i njenom narodu koji umire od gladi i polako nestaje na očigled svjetske demokratije i javnosti.

Ako vas interesuje prebrojavanje krvnih zrnaca 97% su muslimani , 3% krišćana , ni jedan Židov. O ateizmu , paganstvu i mnogoboštvu nema dostupnih podataka. Nećemo prejudicirati činjenice , ali vjerujemo da ima i te fele, barem u izraženijim %

Ne želimo davati davati rezime , jer čitava studija je rezime milenijskih odnosa na tlu Palestine. Umjesto toga ćemo stilizovati neke paralele koje su stvarnost zadnjih decenija. Isto tako nećemo davati pregled od 78 godina , period od stvaranja genocidne tvorevine Izrael do današnji dana. Sve je to , kako tako obilježeno i lako dostupno svakom zainteresovano.

Bitna stavka je da su Arapi u više navrata propustili mogućnost da imaju svoju svoju / Palestinku državu . Principijelni razlozi : Jevreji ne mogu imatu državu na prostoru Palestine jer ih tu nije bilo skoro tri milenija, odnosno Jevrejska država ne postoji. e pa sada draga gospodo se iz principijelnih razloga borite za zadnje komadiće zemlje i opstanak

Imamo i te kako veliku empatiju , podršku i žačljenje tragične sudbine i Palestinskog i Jevrejskog Palestinskog naroda. što je ova studija pokazala i dokazala. Ali nemamo razumjevanja ljudskom zlu i glupošću.

Historija/istorija/povijest nije nikada bile učiteljice života radi ljudskog zla i gluposti. Zato se tragične i krvave stvari ciklično ponavljaju. Ubrzanjem tempa života i pohlepom gospodara života i smrti se intevziviraju , umnogostručavajuju i matematičkom progresijom obesmišljavaju život i budućnost.

Svi Arapi imaju svoje nacionalne države osim Palestinaca.

Čitavo svoje postojanje Jevreji bili su meta masovnih i krvavih pogroma svih naroda koji su se susretali sa njima.

Valja započeti sa Egipatskim faraonima i njihovim žrecima koji su sistematski uništavali Izraelićane. Taj teror je kulminirao u dinastijama neposredno prije Ramzesa II i za njegovo vrijeme.Izrealićanima su mušku djecu ubijali , a žensku ostavljali na životu.

Bog i se smilovao i izveo ih iz Misira.Dao im državu , blagostanje i sveti hram.Židovi su se osilili i uzobijestili i ponovo su izdali Gospoda, padajući u poroke i razvrat , zaboravljajući slaviti svoga Gospoda ,a prihvatajući lokalna božanstva kao svoje.

Kazna je došla u vidu surovih zavojevača Babilonaca predvođenih Nabukodonosorom II, koji su ih totalno razorili i uništili.Sustavno uništavajući sve živo i na kraju rušeči Sveti hram i bogomolje diljem Izrailske zemlje. Preostalo stanovništvo su poveli sa sobom u Babilon kao roblje.

No , Pravedni Bog je milostiv i ponovo im oprašta grijehe, jer su se vratili vjeri svojih otaca Abrahama Isaka i Jakova.Umnožio ih je , obogatio i vratio u Davidovu i Sulejmanovu zemlju, u čijem središtu su bile ruševine Svetog hrama.

No,u venama Izraelićana se zakopitila zla krv , koja ih je uvijek iznova vodila da se suprostavljaju iskrenom predavanju vjeri Boga Jedinog , Pravednog.

I eto Rimljana , kao produžene Božanske ruke i definitivno i totalno uništenje i rasulo i države , i naroda i Svetog Hrama.Nastaje dvomilenijsko lutanje i stradanje Izraelićana diljem zemaljske kugle.

Narod koji je anatemisan kao izdajica Gospoda jedinog i ubica Njegovog časnog sluge i pomazanika Isusa Nazarećanina više nikad neće imati mira.Proganjan , zatvaran u geta, stavljan na teške muke; pljačkan, silovan i ubijan, Izrailjski narod se morao i moga osloniti samo na sebe i postali su najizolovanija i najrigoroznije sekta koja je željela da se vrati stazama stare slave.

Ne generalizirajući sveukupnost židovstva , kažemo sekta , jer su izvorno Božije učenje bacili za leđa i Toru podredili i okrenuli ka mističnim , mračnim , sotonističkim, crnomagijskim i zloslutnim riječima iz nadri vjerskog učenja Kabale. (Kabala ima uticaj na razvoj razvojem čudnih i zlohudih sektaških pokreta(okultizam, masonstvo, scientologija, mormonizam, sotonizam, Jehovini svjedoci… )

Ipak , u kolektivnu svijest Židova su najače utisnuta užasna , horor dešavanja tokom holokausta u vrijemeHitlerove Njemačke – Nacističkog trećeg rajha.

Izraelićani zaboravljaju da su žigosani pečatom zvijeri, u vidu logoraških brojeva na podlaktici lijeve ruke.A opet , kada te zvijer jednom žigoše , pitanje je da li možeš pobjeći od njegove vlasti i njegovog zla.

Nećemo biti daleko od istine ako kažemo , da mnogi ljudi od znanosti misle da su SAD i Izrael najveći zagovarači antihristova dolaska na vlast.

Tragika Jevreja , Palestinaca i ostalih naroda svijeta je nedjeljivo vezana za tragiku Balkanskih zemalja i najvećom žrtvom na njemu Bosni i Hercegovini. Ali najveća žrtva , i zemlja koju su sile mraka i zla osudile na nestanak je uz pomoć Boga Jedinog je opstala , po bijedila i postala Bosna zenmlja Božije milosti. I dokazala da se potpunom predajom Gospodaru svjetova zlo može poraziti.

Ruven Rivlin ,predsjednik genocidne tvorevine  Izraela, je   prilikom komemoracije  u Jasenovcu 2018. godine  rekao:

„Stotinama godina Hrvatska je bila dom Jevreja,

a u drugom svjetskom ratu taj dom se ,za većinu njih ,

pretvorio u masovnu grobnicu.

Jevrejska zajednica je zbrisana sa lica zemlje.

Većina ih je ubijena u Jasenovcu.

Uz njih su ,brutalno ubijani Srbi,Romi i antifašisti.

Ustaški režim je bio nacistički partner u zločinu i ovdje je rastao.

Neki bi rado da se taj dio historije ne pominje ili minimizira,

ali moraju znati da se stravični zločin desio

i da ih to ne abolira od moralne,lične i nacionalne odgovornosti.”

*

Kojeg li licemjera i blasfemije.

Uz malu digresiju napravićemo jednu komparaciju , suštinski veoma blisku.

Povampirenje fašižma  ustaštva i četništva,a brutalnost i monstruoznost njihovih nacionalističkih pobuda,

je na svojoj koži najbolje osjetila Bosna i Hercegovina.

Međutim izraelski predsjednik ,niti ni jedan izraelski dužnosnik se nikada sjetio da razmisli ili da se izjasni o slijedećem  :

„Palestinska zajednica se polako briše sa lica zemlje. Većina se  ubija na njihovoj zemlji Palestini.

Uz njih se brutalno ubijaju muslimani, arapi , hriščani , obojeni , anticionisti, antifašisti… , svi oni kojima se genocidne namjere i metode cionista ne sviđaju.

Cionistički režim bi bio partner izvornim nacistima, da su ovi kojim slučajem preživjeli drugi rat.

No,sada su ruku pod ruku povampirenom arijevstvu i neofašizmu, koji je zasnovan na istim temeljima kao  Hitlerovska nacistička zvojer.

Cionisti i njihova vlast bi najradije da se izbriše ,ne pominje ili minimizira dio dvijehiljadogodišnje istorije ,u kjojoj postoji Palestinska država.

Ali moraju znati da se stravični zločin protiv Palestinaca desio /dešava i da ih to ne abolira od moralne,lične i kolektivne nacionalne odgovornosti.

Mi dodajemo i treću verziju govora Ruven Rivlina, sukladno zbivanjima na našim prostorima, bivšim,prođlim i sadašnjim ,nadamo se ne i budućim.

„Bosanska , napose muslimanska  zajednica se polako pokušava  izbrisati  sa lica zemlje.

Većina se  ubija na  svojoj zemlji Bosni i Hercegovini.

Uz njih se brutalno ubijaju pošteni srbi, hrvati , romi , ostali , anticionisti, antifašisti… , svi oni kojima se genocidne namjere i metode  arijevaca , fašista, ustaša i četnika  ne sviđaju.

Srspski i hrvatski režimi su bili partneri izvornim nacistima. Da su ovi kojim slučajem preživjeli drugi rat sada bi opet bili partneri.

No,sada su vođe novog svjetskog poretka SAD i Izrael , ruku pod ruku sa “demokratskim ” Zapadom i Sjeverom. zaplesali sotonske igre sa povampirenim ustaštvu i četništvom, arijevstvom i neofašizmom. Igre kojie su zasnovane na istim temeljima i principima kao  Hitlerovska nacistička zvijer.

Ustaše,četnici  i njihova vlast bi najradije da se izbriše ,ne pominje ili minimizira dio višemilenijske istorije ,u kjojoj postoji Bosanka  država.

Ali moraju znati da su se stravični zločini protiv Bosanaca desili /dešava i da ih to ne abolira odmoralne,lične i kolektivne nacionalne odgovornosti.

Kako samo vjerodostojno zvuče parafrazirane i preambulirane  riječi  Ruven Rivlina izgovorene u jasenovačkom stratištu, kada se njima obuhvati Palestinska i bosanska stvarnost.

Međunarodna zajednica u oličenju licemjernih Ujedinienih nacija ( naslijednicom još besprizornije Lige nacija) sa vrhuškom zla na čelu ( SAD , Izrael , zapadna i sjeverna “demokratijom”) je kupljena od Jevrejskih cionisza. I svi grcaju u dugovima , na ivici bankrota i zavise od milosti jevrejskog kapitala i banaka. Uz anemičan pristup bivših komunističkih sila postali su apsolutni vladari života i zla na ovom svijetu. Pstatak svijeta postaju samo stada ovaca koja bleje u nebo.

Takva raspodjela moći palestinicima ne daje nikakve šanse za opstanak. Uz permanentno uništavanje njihovog religijsko-historijske , kzlturnog , arjeološke i drugih baština ne piše im se dobro. Prijeti im istrebljenje.

A njihova dijespora i ostatak svijeta , uživajući u toplim domovima će prosvjedovati merebitnim jednodnevnim štrajkom glađu. Kojeg li Bogohuljenja licemjerja i zluradog morbiditeta.

Aferim prodane duše.

Nemojte nam zamjeriti , ali neuki ljudi , oni koji bi štrajkovali glađu u ime podrše Palestini finansiraju Jevreje, njihov genocid na Palestincima i monopol nad svim resurusima svijeta, redovno kupujući i konzumirajući njihove proizvode.

Čuli ste za Standard oil . jedno od najvećih kolonijalnih i ratnih zla ikada. Zaboravite da ne postoji. Iz njega su se rodile Exxon Mobile, Chevron i Shel 2.,3. i 4. naftna kompanija na svijetu. Vi takođe mislite da je Saudi aramco Saudijska komapnija. Aha! Kako da ne. Ima tu dosta Saudijskog kapitala . Mora ga biti . Koliko ima Standard oil-ovog , e to niko nikad saznati neće. Vi perovjeriti ko je vlasnik: Duke Energy (USA), Southern Company (USA), Konkord Philips (USA), BP (UK), Enbridga (Kanada), Petrogass (Brazil)…

Farmacija nikad nije mijenjala / frizirala vlasničku strukturu. Deset prvih kopanija su: Roche I Novartis (Švajcarska), AbVie , Johanson & Johanson, Bristol Myers Squibb, Merck & Co. ( svi USA), Sanofi (Francuska), Pfizer (USA), GalaxoSmithKline (UK). Jeidno za Takeda (Japan) nemamo vjerodstojnih podataka koji bi sugerisali stvarnu vlasničku strukturu.

Sve ove kompanije su povećale svoje profit na tržištu tokom pandemije corona virusa prodajom dijagnostičkih testova i “vakcina ilijekova” za korona virus. I većina njih su glasno optuživale kineski Wuhan za porijeklo epidemije. Obzirom da su te kompanije oni imale spremne svepotrepštine vezane za covid sasvim logično se postavlja pitanje odakle im ta spremnost za nepoznatu zarazu.

Evo navodimo vam Crne , trovačke liste dobavljača vaših omiljenih svakodnevnih proizvoda:

Mc Donald, Coca Cola, Pepsi, Sprite, Fanta, Cappy, Damla, Starbucks, Marks and Spencer, Adidas, Henkel, Bosch, Hugo Boss, Allianz, Audi, Porsche, Siemens.The Walt Disney,Johnson and Johnson, KFC, Burger King, Nestle, Nescafe, Pringles, Lays, Lipton, Snickers, Bounty, Mars, Twix, „Oreo“, KitKat, Danone, Ariel, Maggi, Pampers, Carte D'or, Puma, Nike , Adidas Tropicana, CK, Sirma, Signal, Vakko, Colgete, Burn, Persil, Hayat, 7 UP, Pril, Loreal, Tommy , Hilfiger, Fairy , Komili, Axe, Knorr, Erikli, Mujde, Sensodine,Cheetos , Lays, Sana, Oral B, O Pronet, Frutco , Rinso , Clear , Nesquik, Head & Shoulder, Prima, First, Air Wick , Falim , Jumos, Yedigun, Finish, Danone, Alo , Blendax, Palmoline, H, Hajber Genclik, Ace , Cif , Calogen , Panetene , Omo, Orkid …

O vodećim brendovima filmske draguljarske, parfimerijske i modne industrije ne treba razmišljati . Tu ima vrlo malo mjesta za nejevrejski kapital.

To je sve narode.

Razmislite o svojim empatijama i podršci.

U Bosni se kaže kome i čemu? Šta je verbalno-figurativna , a šta stvarna i konkretna pomoć.

U divnom , vrlo sočnom i isto tako eskriptivnom Bosanskom jeziku postoji sedam padeža?

1.Nominativ – Ko šta / Vršilac radnje

2.Genitiv – Koga čega / Pripadnost i dio

3. Dativ – Kome, čemu / Smjer i namjena

4.Ajuzativ – Ko šta / Predmet radnje

5.Vokativ – Hej ( za dozivanje ) / Poziv ili obraćanje

6. Instrumental – S kim , s čim / Društvo ili sredstvo

7.Lokativ – (O) kome , ( o ) čemu / Mjesto

Sva filozofija života je sažeta u ovih sedam padeža , njihovoj međuzavisnost i korelaciji sa: svim historijskim sadašnjicama. A napose sa dobrotom , milošću, inteligencijom , kulturom i pristojnošću.

O nJima se uči u osnovnoj i srednjoj školi . Ljudi uglavnm misle da je to samo školsko gradivo koje treba nabubati za prolaznu ocjenu.

No, većina ljudi je takva . Uvijek u žurbi , nemarni i zaboravni.

Zaboravljaju Ko ih je stvorio i Kome se vraćaju

Bleki – Tajne usnule žene





Kakve to tajne krije

ljepota ženine boli

što maglicama luta

stvarajući nova zviježđa

u kojima prekrasne svjetlosti

milost ljubavi darivaju





Kakve to tajne suza ženina

kristalnom nevinošću sjaji

plazeći niz lice

ljubav pramajke

rasijanu vaseljanom

Božiju milost doziva





Odgovora u djetinjem srcu nemam

ali sam beznadno zaljubljen

u cvijet što pored mene

voljeni i obljubljeni

našu ljubav sni

Hoće li taj kalendar lijenčine/Igrokaz na dan. 19.Oktobar/Listopad

Danas je nedelja  , 19. oktobar/listopad, 292. dan 2025.skoro pa pošicne godine. Do kraja godine ostalo je još 73 dana.

Uvodničar nam zaspo,ne smijemo prijaviti zbog čega.Ilmijska udba obilazi teren,ubire sadaku za svoj džep i minuse piše.

Moramo se nekako sami snaći za uvodnik.

Danas  je  radni dan.A ne bi trebao biti. Ali poslodavačke krvopije nas vratili u devetnaesti vijek, devedeset radnu sedmicu.

Ipak , uzesmo vaktiju da vidimo koji je tamo dan.Kad tamo ćorak.Isti kalendar ko na našoj stranici.Samo dodali zoru, ono između i akšam. Prvi put u životu vidjesmo vaktiju bez sabaha.   Njima važni sahati i dekike koje se kotrljaju.Mažu narodu oči i pljačkaju ga.

Tako učeni ljudi znanje znaju. Njima bitno na stomaku plaziti ko gmizavci. Vala puži i klanjaju se riđobradim  idolima, kontaju biće peškeša iz majčinih vreća sa narodskim blagom.

Ih , to je sića spram opljačkanog.

Mi ih ispravljamo: danas je Subota , 19. oktobar 2019 / 10. safer 1440 Hidžretske godine.Moramo .Lijenčine.Ne mo'š nigdje naći Islamski kalendar ni Huble teleskopom.

Kako nas nisu obavijestili kada je sabah mi ćemo objavljivanje ovog članka nariktati na izlazak sunca,odnosno  6 h 59’.

Vidi se , velikodušni smo. Šta ćemo. Siromašne sa umom valja vazda pogurati. Zlu ne trebalu. Ko neka sadaka mu dođe. Kažu treba popaviti bolesne i umom potrebite.

Što bi poete rekle:

Popravljali vi njih, ne popravljali pržun im ne gine.

U prevodu:

Ne bih bio onim iz „  iz „ u koži. Mnogo će da cvrći i to na beskonačno dug period. Moš'te misliti kako će proći riđobradi, razroka fukara i šah robijaš.

Bosna zemlja Božije milosti – Galerija u 15 03

Autor

Hajro Šabanadžović

zimski-opus-ii  pticiji-dardin

Zimski opus II                                                                           Ptičiji đardin

srebrena-mjesecina-nad-modro-zelenom-rijekom  ona-u-vrtlogu-proljeca

Srebrena mjesečina nad Modro zelenom rijekom                 Ona u vrtlogu proljeća

izmaglica-i-most  modrozeleni-krajolik

Izmaglica i most                                                                     Modrozeleni krajolik