Mesožderi ili Izvedenica riječi preživati i čari

U Blekijevom pojmovniku stigosmo do izraza : preživčari.

Neobična i nepoznat riječ. Nikad čuli.

Vjerujemo ni vi.

Odlučili smo da vam napravimo ispis te stranice:

Preživčari

Preživčari – kovanica dvije riječi: preživati i čari ( neumitni Deba uključuje i rigoleto:  šta ćemo, kooautor se more poslušati )

Znači oni koji uživaju u čarima hajvanjskog preživanja i insanskog rigoleta;osobe koje jedu i piju,preživaju,nekad se obaljeste,ali najčešće povraćaju hranu i pri tome uživaju.

Mnogo komplikovano. Naš narod bi to skratio i rekao izjelice (poguzija). Naš narod je fin.U svijetu te individue nazivaju žderonje.

Inače , riječ preživčari ima smisla u jednom dijelu, u drugom i nema. Naš izjelica može pojesti bruku jednu, ali rijetko , skoro nikad, ne povraća.

Da bi se izbjegle nejasnoće i eventualni nesporazumi, kao svi kojima je istina primarna, navodimo neka obrazloženja uvezi etimologije preživčara. ( Vidjeste li. Ote nam se. Nije da ne znamo te učene izraze, ali ih ne upotrebljavamo. Zašto bi?  Naš , Bosanski  jezik je tako bogat i sočan da mu ravnoga nema.)

Stari Rimljani su najveći preživčari u povijesti. Njihove krkanluke,gozbe i orgije zapisali su  najčuveniji oratori tog i poslije tog vakta. Nije čas oratorstva pa ih ne moramo nabrajati.

Ni drugi barbari nisu zaostajali za njima. Avari, Huni, Goti, ,Briti, Germani, Gali su ih u Debinom kontekstu debelo nadmašili.

Rimljani su to radili sa stilom i dozom elegancije .Normalno oni bogati. Gdje ste vidjeli da siromah u bilo kom vaktu pravi alave gozbe. Dakle kod Rimljana je preživčarski pir uključivao: izobilje raznovrsne hrane, pića i slastica. ( I sasvim normalno takara, ali o tome neki drugi put, jer takar u biti nema veze sa preživčarima.)

Čari sofre su tamanili uz muziku, ples i seks,do bjesomučnosti. Malo bi preživali; neki bi se obaljestili, pa jeli i ponovo malo preživali. Potom obavezno prst u usta i rigoleto. Pa opet isponove. Dok neko ne rikne ili neko cezara ne ubije.

Tada se fešta prekidala; cezar bi se na brzaka pod ledinu metno , pa ope’ isponove. Dok se svi ne urokaju ili obeznane;ovako ili onako.

Avari,Briti,Goti ,Germani i drugi varvari su se prežderavali samo mesom i alkoholom. Na to ih tjerala milenijska glad, pustare i močvare. Nije im uošpte bilo bitno koje je meso, samo nek je sa ražnja.

Mesa nije smjelo nedostajati. Ako nema hajvanskog dobro je i insansko. Nisu se libili okrenuti insanski ražanj. Jok, nikako. Samo su Bizantinci bili iznimka koja potvrđuje pravilo.Oni su prvo žive insane čerečili ili na kolac na bijali, pa onda radili šta im volja.

Kad se ko preždere, on povrati, otkunja, pa ponovo. I tako sve dok im krv ne provri , pa se među sobom pokolju. Najčešće su pravili pauze da kolju one za njihove pojmove  nenormalne. One koji nisu ni preživčari ni kanibali.

Ne znamo, možda su zato Rimljani stalno kukali: Kanibal Ante portas.

Kurtizane su taj stil čarobnih preživarsko rigoletskih čari pretvorile u nešto mnogo suptilnije i isplativije i bez mrtvih,barem ne masovnih smrti. Ako nekom srce crkne , nema veze. Kolateralna šteta.

Kleopatra je to dovela do savršenstva. Dionizije i bahinalije joj nisu mogle pera odbiti. Što bi pučanstvo reklo : ni opepeljiti. Tada se to zvalo Kleopatrizam. U prevodu kleo domovinu. Ima li to nekog smisla ne znamo ? Neki drugi put ćemo opet  navratiti kod Blekija.

Tada je ljubomorni Dionis organizovao usud. Učinio je da Kleopatri sve dosadi i na gozbu pozove kobru. Naivna bila; vjerovala Dioniziju , zmiji otrovnici.

Od tog vakta, kleopatrizam i preživčarenje su polako padali u zaborav.

Termine je oživio konvertit i žbir Savle oliti Pavle, proturivši hin bogatim Rimljanima i zapadno europljanima i njihovim jatacima. Ovi su se tih uzansi strogo pridržavali, proširivši ih do neslućenih mogućnost.

Kanibal Ante portas.

Šta je riječnik ovim pasusom htio rjeti nije nam jasno, tu se objašnjenje završava , kao i naše pisanje o preživčarima oliti mesožderima.

 

Bookmark the permalink.

Komentariši