Bio jednom jedan čovjek





Bio jednom jedan čovjek.

Dobar čovjek . Zvali su ga Dobri.

Radi uroka dodali ono jedno , naoko nesuvislo Crni.

Ali, nijetom usuda i gatke ,nije bio od ovog zemana.

-Neće ti biti lako. Uh, Biće tu puno radosti i bola. –

Gatala mu jedna lijepa cigančica na travi,

Sa iskrom u oćima , i jednom jedinom plavetnom suzom na licu,

tiho, skoro nečujno , jao za sebe dodala:

-Srce mi se ledi, ali moram reći – imaćeš mnogo sreće u ljubavi.

Žena se i lutanja ti ne boj , ali pamti da uvijek postoji ona ciganska ,

a ljudska i tvoja – dvoje se nađu pa se poslije ne nađu.





Vremena su bezbrižna i neprolazna.

Ako postoje?

Ljudi , u svojoj nadobudnosti su smislili mjerenje određenih relacija

kroz prošlost, sadašnjost i budužnost.





Godinama je imao problema sa pojmanjem stvarnosti koja se određeuje vremenom .

Prošlim , sadašnjim i budućim.

Nije mogao naći vremenske odrednice

koje bi najzornije prikazale bitak

nekih njemu bliskih i nreprikosnovenih datosti:

ljubav , radost, milost, nježnost, blagorodnost , … ,

ljepotu.

Rano shvativši da se mnogo toga ne može mjeriti

uvriježenim ljudskim mjerilima ,

prestao je misliti o vremenu

i ljudskim normama.

Okrenuo se postojanosti blagorodnosti svojih percepcija ,

koje su mu donijele neizmjenru ljubav ,

neslućene nježnosti i uzvišenost .

Život je samo djelić uzvišene vječnost.

Kad jeka tam tam doboša počnu odzvanjati u zadovoljnom umu,

pravo je vrijeme da se uspomene repliciraju ,

u najkraćim reminscentnim valerima.

To je znak da su stavljene rampe na iscrpljenim putima ,

a umor nadvladaozvuk ezana ,

rađa se vrijeme koje donosi nujnost

odlaganje uspomena

u plavetne sehare prelijepog života.





Šta se može ?

Što mora . mere da bidne.





Bio jednom jedan hairlija.

Kušao je i probao mnoge pute. ,

staze i bogaze ,

i još prelijepo štošta

I zadovoljan bio.





Na početku il na kraju puta,

sad sasvim svejedno je,

uvijek je bilo bar jedno prelijepo ,

nježno i čedno biće.

Žena .

Veličanstvena i snena .

Podatna i rosna.

Raskošne ljubavlju i milošću.

Opojna i krhka kao poljsko cvijeće ,

čedna ko djevičanske ljubičice,

krvavi karanfili

ili pupoljak ruže u cvatu.

Uh Bože milostivi ,

naputi me da se do kraja života ,

svakim danom ,

svakim trenom ,

zahvaljujem na neizmjernim blagodatima

kojim si me darivao.

Amin Gospode!

(Hajro bleki je ,za nevjerovati, dobar ,

blagodaran i blagougodan Božiji stvor.

Čovjek.)

Bleki -Begunice




Secam se toga dana

kada si bežala

pljusak je besneo

pa se smirio

i ponovo postao  čudljiv

pomalo svadljiv

zavijajući vetrom

 

uzeh svoju spravu za tonove

nemarno prebirao prstima

nehotice muzika je pratila

ritam naleta vjetra i kiše

i miris tvoga tijela

 

ti si  krišom ostavila svoj posao

sanjarke

zastala kod mojih vrata

dvoumeći se pobegla

 

vratila se

ostala trenutak naslonjena na zid

najzad si tiho ušla u sobu

sela do mojih skuta

pognute glave hitro okrećući iglu

u tišini

vezeš naše dodire

 

uskoro zastaješ

ideš da pogledaš kroz prozor

drvored taman od kiše

 

upijaš taj jedan čas kišnog popodneva

punog senki prošlosti

pesme mladosti

tišine buduće

nista drugo

ništa novo

 

te noći ispevao sam

jednu pesmu tužnu

ali ti nisi bila tu

da joj osmeh daš

 

pronašao sam reči

ispod dovratka

kuda je kiša klizila

vlažeći tragove tvojih stopa

iskreći nedostajuće akorde

koje sam  vazdan uzalud tražio

 

Jes’  tako mi tebe

nepozvane

bez pardona

iz nedara nocne tisine

oni su se slile u svirku

dok su se zvezde palile

jedna za drugom

 

ali ti nisi bila tu

hteo sam jutros

da ti pevam pesmu svoju

ali iako nisam zaboravio melodiju,

buntovne reci mi izmiču

 

sada kad kraj  mene ti si

zadrhtacu bez sumnje

ako se ikad budemo sreli

u drugome životu

u svetlosti udaljenog sveta

zaustavljajuci se

prepoznacu tvoje oci

tamne kao jutarnje zvezde,

i znacu da su pripadale

zaboravljenom sumraku

predjašnjeg života

 

reći ću

čar tvog lica nije samo u njemu

u nj’ se utkala zarka svetlosti

moga pogleda pri susretu

koji se ne pamti

moja ljubav mu je dala

tajnu koja se nije  izgubila

 

uvećala si me

svojom ljubavlju

mene koji sam samo

jedan čovek od neobičnih

autista koji plovi svojim tokom

brodeći tišinom sna čarolije tvoje

promjenljive milosti sveta boja i reči

 

dala si mi mesto

tamo gde pesnici svih vremena

donose svoje darove

gde ljubavnici u ime večnog

pozdravljaju ljubav  kroz stoleća.

ljudi žurno prolaze ispred mene na trgu

belokosti ne opažajuci kako je moje telo postalo

dragoceno od tvog milovanja bogatije za ljubav tvoju

ne znajući da u sebi nosim tvoj poljubac

kao sto sunce u svojoj svetlosti nosi

vatru božanskog dodira,

kojom  večito sja

dukat za koji

me prodaše

 

nježno gazeci travu na stazi

okovanih ljubavlju

izbjegavajući krhke ljubice

 

začuh

‘Poznaješ li me’

 

osvrnuh se

pogledah je

začuđeno  rekoh

‘Ne mogu vezati ni jedno ime uz tvoje lice’

Ona odgovori

‘Ja sam prva velika tuga tvoje mladosti’

 

Njene oči su blistale kao rosno jutro.

 

Poćutah trenutak

zapitah

‘Jesi li iscrpila sav teret suza?’

osmehnu se i ne odgovori

razumeh da je njen plač

imao vremena da nauci govor osmeha

 

‘Nekada’

prosapta ona,

‘govorio si

da ces uvek voleti moju tugu’.

 

Zbunjen rekoh

‘Istina je

ali prošle su godine

došao je zaborav’.

 

I uzimajuci njenu ruku u svoju,

dodadoh

‘ I ti si se promenila.

nekadašnji bol postao je vedrina’

srećan sam sto me više ne gledasš

sažaljivo i mokro

 

Zlokobna blagost noci

i  sumnjivi odjek mojih reči

koje kazuju zbogom

prestrašen od očajnog naglaska,

dovele su me do ivice plača

ali naučio sam mudrost

 

dan će se ponovo roditi,

moje srce ce opet biti tvrdo

i neće biti vise vremena za suze

 

ko kaze da je zaborav nemoguc

samilosna smrt buja

u samom srcu života

obuzdavajuci njegovu ludu

želju za trajanjem

 

burno more na kraju otpocine

u svojoj pokretnoj kolevci;

šumski požar zaspi

u postelji od pepela

 

Ti i ja se rastajemo

i rastanak ce pokriti

živa trava i  mirisne ljubičice

nasmejane na suncu.














												

Cvijeće djevičansko





Uletjela si u moj život kao nenadani lapršavi lahorac.

Htjedoh te životu učiti , o ljubavi i ljepoti zboriti ,

zaboravljajući da si dijete koje još uvijek voli lutanja svoja.

Uplaših te i ti odi stazama koje manje bole.

A snovi naši se isprepletu pričaju za oboje.





Sjećaš li se mila

snova kraj Modre rijeka .

Kristalno čista duša tvoja

slušala je šum rijeke što ljubav doziva.

Gledali bi plavetno nebo i ljubičice

one čedne ljubičaste i one bijele djevičanske .

Za nas je svo cvijeće iskrilo nevinošću ,





Zaljubljeno gledajući u tebe govorio sam:

.– Vidi malena moja , jube moja

te krhkosti, te blagosti i nježnosti,

te nestvarne ljepote i mirisa.

Tako nešto je samo od velike ljubavi Božje moglo nastati.

To ljudima nije dato.

Ženama jeste,

ali te Božje darove neljudi blate i prljaju .

U stranom dunjaluku je poprilično toga,

skoro svo je upraljano i to me uvijek jadom pritiskalo,

Nisam mogao disat ni mira naći..

Nosio sam ja kožu tamo, i čizme sa visokom petom,

da ne bi otkrili da sam iz Bosne , jer naša ljepota plijeni.





Svaki Bosnac je Princ mali, ako to prihvati i želi.

Sada , kad te napokon nađoh volim i tebe i tvoju bjelinu.

I tvoju djetinju dušu.





-Kod nas u Bosni i Sarajevu nebo je čistije,

cvijeće mirisavije ,ptice lepršavije i cvrkutavije ,

vazduh pitkiji i tečniji , ozdravljujući,

rijeke modrije, sunce sjajnije, nebo prozračnije ,

mjesec blistaviji, maglice svjetlucavij…





A žene?

Nemaju izbora .

Il su Anđele ili Princeze.





Vrativši se doma shvatih ,

koliko ovdje blaženih i prelijepih žena ima,

srce od plemenitosti i ljepote da stane.

Kolijko nevinosti i snenosti u Bosni ima ,

duša da se razigra i pleše kao dašak mjeseca ,

koji u izmaglici purpur sunca, na počinak kreće





O , znam šta ćeš mi zamjeriti Mila.

A bol , a tuga , a suza ,

jer Bog Milostivi sve daruje u parovima.

Nisma zaboravio jube moja.

I ti i ja smo jedna bol , jedna tuga , jedna suza.

Al danas mi se samo o lijepim stvarima zbori,

o snovima , o zanosu , o iskonskim dodirima,

i o ljubavi koja damarima bije djevojčice mila .





Hvala ti , i molim te oprosti mi

jer ne stigoh ti reči tdasi ljubav moja.

Bleki – Ezan i mahalaši

 

Sastala se družba mala

odabrana

u đardinu ispod vidikovca

 

dvije vatre naložili

vatru manju za rešetku

onu veću za sjedeljku

 

oko vatre sofre posadili

na brzaka ljube mezu

piće čokanje pristavile

a poneka i šerbe za se

 

svi piju i mezete

tek pomalo i potiho poje

dvori ih pet ašik ljuba

haremskijeh milosnica

 

ili ih dvore ili ljube

ili na dno skuta liježu

glavu još ne gube

biće vakta

rešetka se pazit mora

 

čekaju Ezan onaj insanski

milozvučni

čekaju onaj Ezan ljudski i umilni

tonom umjereni

 

još ih je bilo

 

pjesmu prekinuše

jacija je

zrikavci i svitci igru prekinuše

grad je je zanijemo

 

miris lipa se prosuo čraršijom

mahalom

sve upija ezan

 

vjetrom nošen dodirne biće

koža nashrne

oči zasuze

u duši neka blagost i jecavost

 

neka se ljubav javlja

nesvjesno pogledava ka Nebu

 

a Nebo to

Bosna-Saraj nebo

što ljepotom

beskrajnim zvijezdama plijeni

kao da se spušta i diže

treperi

 

upija molitve u slavu Bogu Jedinom

čini se da su ezani jacije i sabaha najumilniji

zbog Meleka

zasigurno

 

kad je ezan stao

tišinu je dao

tišinu što čudom se čudi

otkud ta ljepota u čoviječijem glasu

 

– Ja sam zaprepašćena . –

rekla bi pjesma.

 

– Aajj’ Grad čednosti je to. –

naglasio bi Pjevač.

 

– Aajj’ Zemlje Božje Milosti čedo.-

pomislio bi ko’ fol pjesnik.

 

Ti si nam u svemu naj, naj, naj.


												

Ti si samo žena , voljena i snena








Sada sam nogama metar i dva kvarta do zelenila pri ivičnjaku. Moram skočiti , jer osjećam da će glas uskoro izmiliti  i utopiti  se u muzici.

Skačem i dobro je. Ništa me ne boli .Osim duše. Srce samo jeca.

Riječi krenu i vidim ženu u bijeloj svili sa velovima i plavom ružom umjesto srca. Ja sam na koljenima ispred te bjeline sa plavim srcem. Moja košulja krvari. Začudo srce još uvijek iz leda ispušta ispušta crvenu boju.

Ljepota ja naslonjena na zid koji pravi sjenku.Znam da je ljepota ,jer sam navikao da samo ljepote ulaze u moj život.

Svaka Žena je ljepota. Ja ovoj ne razabirem lik. Vrlo je mračno.

Tamu, očekivano, osvjetljava  glas.

 

Ne ljuti se zbog riječi što ih nekad kažem

Nakon teške noći umorna i snena

Ne čudi se zbog suza kad u tami plačem

Ili kad te ljubim

…Ja sam samo žena voljena i snena

 

Ne budi me zbog jutra, draže su mi noći

Šapat ili dodir, luda igra sjena

Ne trudi se da shvatiš, nikad nećeš moći

Čudna je to igra

…Ja sam samo žena voljena i snena

 

Ja sam žena

Žena što voli

Žena od suza

Strasti i boli

Skršena ruža

Ja sam žena

Žena od tuge

Žena u tuzi

Žena od duge

Bolom u suzi

 

Ne traži da ti pričam baš sve moje snove

Možda čuješ laži kad izlaza nema

Ne žuri se da saznaš što je bilo jučer

Ne pitaj me ništa

…Ja sam samo žena voljena i snena

 

Ja sam samo žena

Što je dragi ljubi.

Samo nježna sjena

Srce  za njim gubi

 

Čuh te riječi , žene krik, na Lapadu , jedne avgustovske noći,sad već davne osamdesete godine.

Dok su se zvuci gitare mješali sa blagim smješkom zvjezdica, koje su žurno zamirale u iznenadnoj oluji,osjetih tebe mila.

Bijaše to tvoj glas i tvoj lik ,uronjen u čežnju drugog prastarog grada i drugih prastarih, bijelih  sunca zidina.

Ja te prepoznah.

Ti si se pravila da nisi ti. Tako ti lakše bješe. Manje si varala.

Osjetila si da sam  taj dana stavio prsten na ruku neke druge žene. Srce te boljelo, ali praštala si. Doletjela si da se oprostimo. Ništa više.

I sam bio zatečen tin činom i boljelo me.

Nije me umorilo čekanje. Umorila me samoća i traganje.

Drugi su slavili moj udes.

Ja sam se išuljao da  sobe, da poslijednji put , još čedan od ljubavi tvoje, pogledam u maglice i vidim šta mi govore.

Šutjele su i skretale pogled u stranu.

Nije to ništa dobro. Možda mi nisu praštale izdaju. Tebe ,mila moja.

Ili  šumile rekvijum našoj ljubavi. To je već nemoguće. Ja je  nikome ne dam. Zakopao sam je u jednom dašaku duše. Niko je neće naći.

Zvjezdice su mi žmirkale da se varam. Sve ih je ganula tuga plave ruže i  krvavog otiska na košulji.

Kao vjenčani dar poslale su mi tvoju bjelinu , gitaru i tugu znanu.

-Zdravo mili moj. Tujine.

-Zdravo mila moja. Tujinko.

To su prve naše riječi te dosanjane noći.

Šćućurila si se u mom zagrljaju. Tijelo ti je drhtuljilo. Naslutih oblike žene. vrste,uzbibane i gladne. Iznenadna hladnoća pred buru, probijala je velove tvoje bijele haljine i  sanja.

Ona druga hladnoća bila je gora. Nje se za života nećemo moći riješiti. Usud .  Nikad nećemo moći biti zajedno.

Znala si da nas Mali Princ napušta. Možda zauvek.

Nekako si manje žalovala mene i sebe.

Šta će ovaj svijet bez njega ?

Ko će bol dunjaluka nositi i male grlice tješiti.

Vrijeme se  pokrenulo  i okrenulo.

Mirisalo je kao i pretposljednjeg dana naših proljetnih dana onog ljeta ‘68..

Da li ga sjećaš ljubavi moja?

Susret je započeo vjetrom, kiša je počinjala, pa stala. Dvoumila se,kao da joj vrijeme nije.

-Veju veju pahulje snijeg po staklu šara.-zimsko tužno dijete ja.

„Jagode i malina u polju, eto slatkog dara.“ – proljetno nestašno dijete ti.

Te riječi i nisu bile tako čudne, bili smo okruženi snovima.

Pomišljaš li da nikad se nismo susreli u zatvorenom.

Bojali smo se. Zatvoriće nas i neće nam dati izaći. A mi smo djeca koja samo žele da se igraju i jure.

Dakle, počela je noć koju, tamo daleko negdje na jugu , zovu noć coprnica, a ovdje noć beštija ili jednostavno noć vještica. U zraku je lebdjelo nešto moćno i svježe. Noćna tama je nosila nešto teško i upitno. Postaje tmurna, skoro jeziva. Nagomilani crni oblaci se ne kraću. Mi znamo , mi prepoznajemo tu noć. Zajedno, mi smo dosanjali tu noć.

Kiša prestaje padati. Mi nismo na plaži.Mi smo na kamenim pločama par metara od mora. Tidesetak metara od hotela Neptun.

Lijepo ime. Gospodar mora i hladne turističke sobe za mladence.

Zanamo nije udobno ni u sobama ni na hladnom betonu, a fantazija juriša. Moramo pronaći rješenje. Ponašli smo ga. Djeca još uvek stanuju u nama.

Nešto  dalje ima pjeska. Kopakabana.

Miriše na Rio i sambu i mnogo kreolske ljubavi.

I Dubrovnik, mnogo plavetne bjeline.

Ovaj put sam se sjetio primaći onaj jedan suncobran od hiljadu. Savjet djeteta malog  zlata vrijedi.

Znali smo šta slijedi!

Grmljavina iz daleka, s kraja nevidljive daljine najavi:

-A sada spektakl!

Ipak, ovo je samo ugrijavanje.

Spektakl je čekao fanfare da bi umogao da počne.

Ti si uzela gitaru i zvuk katedralskog tornja se prosuo niz talase, da bi se nama vratio.

Potmuli zvukovi su se približavali. Nejasne titrave sjene manje tamnog crnila previrala su sa najdaljeg horizonta.

Glebova nigdje ni, negdje odoše, sakriše se, izgubiše. Iako ih ni : njihovikrikovi, vriskovi ko da ih neko žive čerupa dolaze niotkus sa kamenih hridi. More krikovima bjesni. Vri škripa huka i buka. Bijes se stapa u zvukove koje um prazne.

Misli nema. Mrak se može sijeći gust, tvrd. Leden. U njemu nešto upitno lebdi.

Nama je sve to poznato, a i nemamo se vremena plašiti. Znamo da ovo nije neka igra kojoj je cilj da se sve pretvari u karneval valcera, huke i boja.

Ne! Ovo je perpetum mobile, zvaršetak kruga započetog prije, na ovaj dan prije dvanaest godina.

Odjednom, skoro u isti mah plažom se probi svjetlost stotina vatri. Neke veće,neke manje napraviše od pješćane plaže odsjaj nasuprot nebeskog crnila. Sada se u morskom odrazu stvarala staza popločana plamenim pramenovima.

Ni ovu veče nam nije jasno kako je po onom vjetru i kiši moglo zasjati hiljadu vatri skoro u jednom trenu. U čudu skoro i nismo shvatili da više nismo sami na plaži. Stotine, moda hiljadu-dvije parova, i starih i mladih je izmješano, sve dvoje po dvoje.

Sjede zagrljeno i tiho gledaj u tmurno nebo čiju dubinu niko ne nazire. Blažen, upitno glupav  osmijeh, se svakim promjenom vjetra i plamenih jezičaka pretvarao u demonski cerek.

Ti i ja se ne plašimo onog što vidimo; ni noževa, ni sjekira ni gomile zajedništva što razoružava. Ne bojimo ni prizora što slijede. Znamo da ono neobično, čarobno mora da se ponovi.

Niko ne obraća pažnju na nas. Mi ne obraćamo pažnju na ikoga. Niko ne obrača pažnju na bilo koga ili bilo što.

Svi gledaju u more, u nebo, u prazninu pozorno, bez daha i zvuka. Iščekuju.

Gledamo i mi, i iščekujemo.

Sve se stapa u muk, tišina, tajac.

Onda je sve prestalo. Noć je postala svijetlija . Oblaci su se naglo dizali. Maglice nas nisu dale. Ovo je ipak naša noć. Moja i tvoja.

Drugima mjesto nije ovdje.Oluja je skrenula ka Stradunu i malo lijevo prema Pilama.

Masa je razočarana, moraju trčati da bi uhvatila koprnice. Valjda su shvatili da im noćas , na ovom pjesku mjesto ni.

Odoše ,ostadosmo sami. Crna koprena se ponovo navlači. Munjevito.

I tada…

Prasak,ne prasak .To je rika saturn rakete, što šatl iznosi van granica zemlje, izvan misli ,u susret zvijezdicama. Mnogo je reskiji i prirodniji.

I odmah potom bljesak munje. Bljesak, prasak, bljesak. Bljesak prasak. Kao ubrzani rafali topova prošlosti, sa bijele tvrđeve što uzdiže se nad Lovrijencom vijekovima,gruvaju.

To nam nebo poklanja vatromet boja, zvukova i mirisa koje samo Univerzum može stvoriti.

Munje lete ka pučini jedna za drugom. One usamljene su sporije za mikrosekundu od onih što se javljaju u paru. Svaki prestanak pojedinog bljeska u pozadini otkriva veličanstvenu ljepotu neke maglice.

More se zapalilo. Nebo je pozelenilo.

Munja – maglica. Kad munja zaroni u pučinu, eksplozije svjetlosti , kao spiralne igle spojene ušicama nalik spljoštenim galaksijama, vijugaju u potrazi za družicom. U ružičastim, zelenim, u ljubičastim, žutim, u plavim, crvenim , u obodima svih boja i valera hitsju sa neba ka moru, od pučine ka nama do plaže, od plaže nazad do neba plovi munja za munjom. Krik za krikom.

Mi se stišćemo. Grudi nam titraju. Tvoje igraju i bibaju. Bibaju i bujaju. Ja ih milujem i ljubim. Ruke više nisu ruka u ruci. Ruke su hobotnice što uzavrele plodove kradu.

Usne su jecaj što u slast rone , gube se i vraćaju poput vala. Veliki, veliki i još veći , pa maleni. da se predahne pred nalet orkana.

Pored nas bjela vjenčanica samuje traži druga. Da ,evo ga . Satenska traka prva stiže, volani bijeli sa krvavom mrljom se pridružuju. Da tu su i radosne plave čakšire od samta, jednog smotanog, plišanog Malog Princa.

Kako vrijeme odmiče munje se sve više uparuju: jedna sa drugom , jedna sa dvije , jedna sa tri. Blještave izvedbe vrckajućih likova na nebu, nalik tvome, mome, nalik na svakog od onih sretnika sa neke druge plaže.

Nekad rubinovo srca, nekad kristalne duše čini se da munje oslikavaju. Dvije sa tri, tri sa dvije i još dvije, tri sa četiri, dvije i pet, kombinacija mnogo. Sedam munja kao da je optimalan formulističan broj.

U toj raspomamljenoj fešti boja i krikova sa početka nevidjela , skrivena tvrđava se odjednom pojavljuje kao avet ukletnog holandeza. Na zidinama titraju, plešu, dvije ružičaste uzdhtale sablasti.

Tvđava se sve više nadvija nad nas kao ogromni Aladinov đin, kao đinovski gonič robova il’ kao sablasni čuvar plaže, sa punim radnim odnosom na određeno vrijeme: do kraja noći.

Ta tvrđava si  ti mila moja. A ja tek  slabašno dijete, rob, koje je treba tvrđavu  osvojiti. No, šta se može to se i mora . A dijete ne zna  šta je moguće , a šta je nemoguće. Još uvijek nije naučilo zakone ljudi i njemu je sve moguće.

Kako se munje uparuju to se i usložnjavaju, i one i njihov ples. I naš ples, ljubavi moja.

Ples kovitla oblake, oblaci uzvraćaju novim munjama.Oblaci ne mogu da nadvladaju munje, munje ne mogu da pobjegnu oblacima. Mi se tražimo i nalazimo.

Ružičaste aveti vrište.

Jedna je munja nalik na granu sa grančicama. Više grana, mnogo više grančica , stabla u vrtu. Sedam grana, šumarak. Ja i ti smo šumarak u kojem krijemo jecaje i uzdahe.

Bljeskovi neprekidni niz bljeskova i boja, mahnitanje oluje hoće da zapali nebo , progutaju oblake i nebo. Ti se nebo , ja oblak što se u njemu krije i talasa.

Mi se stopili u jedan  đardin koji gori i uzlijeće. Pa zakreće, u krug se vrti kovitla. Sve jače i žešće.

Nebo se čini tamna dubina bez dna, luda igra probadajućih munja mu muti pamet i ono zaboravlja, da je jače od oblaka i munja, i đardina što u njemu iskonske  nestašluke dvoje djece rade.

Krešendo.

Neprestano pet , šest, pa opet pet, šest pa sedam munja. Bljesak, blic, bljesak. Sad su gore , pa za tren  dolje. Pa opet, pa opet i opet. Lijevo pa desno. Nikad kraja talasima munja i sanja. I evo u sridu i u sridu. Oh , mili u sridu. Nikad kraja stapanju , uzimanju i davanju.

Onda, odjednom , sasvim jasno osam munja , jedna za drugom, zasjaje na nebu, u nebu, u tebi mila moja. Boje vrište; modra, žuta, smeđa, zelena, roza, plava, ljubičasta i ne bježe. Drže se za ruku i vise u zraku, upletene u crnu koja ih poput potke, poput kvočke okuplja i sve se zajedno utapaju u moru.

Osam pucnjeva sa neba, pa sedam, pa šest, pa pet,  pa četiri, tri, dve i jedan – kao rafal. Crveni bljesak oduzima um i boli. Kako samo slatko boli, joj mamo mamice. Nebo se potrese dva , tri, četiri puta. Ti se za njim grčiš i pribijaš se uz mene. Grčiš i upjaš me. Krik jedan, pa jecaj , skoro plač, pa smijeh. Nisi više dijete. Ti si žena što se rađa i spoznaje tajnu mjesečine.

Tišina. Tajac. Zaglušene uši , boli ta tišina.

Munje su popadale u moru.

Mi se rasuli po pijesku, čvrsto stegnuti jedno uz drugo.

Totalna pomračina na nebu.

Totalna radost u nama.

Vazduh se puni ozonom koji se u debelom sloju spušta na plažu i poput afrodizijaka uvlači u nosnice u usne šupljine.

Glupavi- demonski izrazi lica nestaju u ozbiljnoj igri zavođenja i parenja. To je ljubav radi ljubavi. Nikome se ne žuri, ponoć je tek prošla, do jutra se može…

Suvisle misli namjerno bježe, nije ima mjesto na toj plaži, i ne osvrčući se lete u zagrljaj morskih dubina.

Vatre se gase. Tama prekriva i plažu i obzorje i čuvara plaže. Više nikakva svjedočenja neće biti moguća. Sve što se desilo na plaži neće ostati na plaži. To ostaje u nama i nosimo u srcima za čitav život.

Ti i ja priklanjamo se govoru srca, mirisima ozona ,naumu tijela.

Sve se čini sasvim jednostavnim prirodnim. Nije nas briga što hoćemo činiti ono što  smijemo i što  želimo.

Mi opet ne možemo da dišemo. Vazduh u plućima postaje sve rjeđi. Osjećaj kao da smo petom metru morske dubine i treba se vratiti na površinu.

Ali mi se ne želimo vratiti. Nije nas briga. Tonemo,tonemo, davimo se gubimo svijest.

 

Polako otkopčavam dugme po dugme kože tvoje. To su mirisi tisuću po tisuću utkanih ljubičica. Ljubim te i uvlačim miris ozona iz tvoje kose , sa tvojih usana. Milujem te lagano, ti se opuštaš, ja se gubim u vatri što se u tebi ponovo rađa.

Ni daha više nemamo.

Staklene perle poskakuju, ogrlice nas guše. Polako rukom dolazim do srca , hoću da otklonim još jednu prepreku, da se ušulljam u tvoju dušu.

Kažem ti :

-Mirišeš na djevičanske ljubičice.“

Ti šapućeš :

– Čuti i voli ma – mili moj, jer te volim.

Još kažem :

“-Hoću – oprosti mi .Volim te , jedina moja.“

Poslijednje izgovorene riječi kao da su vraćale um, umirili perle. Novi vali su nenadano jurnuli. Nije više bilo neba, zvijezdica i maglica. Bljeskale su munje i grmili ljuti gromovi u nama.

Sve se povuklo , noć je pripadala nama. Mnogo kasnije bljesak i krik i nekakav ogorman teret pada sa prsiju, opet možemo da dišemo, blizu normale.

Ti se trgneš. Svijest se vratila. Ti se ne osjećaš nelagodno, samo užurbano. Ustaješ i brzo navlačiš haljinu. Grliš me, stišćeš se uz mene, čvrsto ,očajnički. Uskoro će svanuti.

Pepeljuga se mora vratiti domu svome.

Dug mekan, nježan poljubac. Ruka u ruci, one dvije ruke, lijeva i desna. Ona dva dječija srca, ona jedna djetinja spojena duša. Duša je ljubav naša. Snovi su srca naša. Lijeva i desna ruka su zavjet naš. Zagrljaj je rastanak naš.

Da li si jecala? Nisam siguran . Bila je mrkla noć. A ja sam bio tužan.

Znam – htjedoh reći – nije važno, mila moja, sve će biti u redu. Neka sila me spriječi.

Bili su to naše poslijednje riječi uhom poslušane.

Nikad više ništa neće biti u redu za nas dvoje milo,moje.

Nema ni zlatnog sata , ni djetinjeg glasa da prozbori:

-Od nje je.

Još uvijek mogu osjetiti tu konačnost :

Od nje je.

Da tako je to bilo, te noći u Dubrovniku dvanaest godina poslije.

Nije nam se snilo. Mila moja.

La vita e bella,zar ne Jedina moja?

Univerzum i nebo sve znaju.

Potrudili su se spektaklu dati veličanstveni sjaj, slaveći nas, našu ljubav, ljubavi moja.

Poslije na Indaxi poklanjaju onu našu , tužnu i mirisnu:

„Voljelo se dvoje mladih,dušmani im ne dadoše…“

Fatma je bila malo krhkija od nas. Mi se nismo dali i još uvijek sanjamo.

-Kad izgubiš sebe izgubiš sve- ubjeđivala si me.

-Kada izgubim tebe , jaizgubiću sve -nisam se složio ja.

Mirisalo je kao i pretposlidnjeg dana naših proljetnih dana tog ljeta.

U vazduhu se osjećala konačnost rastanka.

Od pijeska tri traga vode.

Jedan nečitki prema moru.

Valjda sirena.

Drugi prema nebu.

Možda Mali Princ.

Treći nazad u život.

Vjerovatno u ljubav , zaljubljeni blento sa plaom ružom i krvavim srcem na košulji.

Maglice se te večeri nisu vratile.

Danica je još neko vrijeme sijala, ali nije otkrivala tajnu koga će takarli dani u ćelenku spucati.

Bilo je rano za sve, osim za snove i ljubav.

Zar ne milo moje.

 

Memento rose – Lijepe li ste ljubavi moje

      Ona Sanja

 

Memento rose – Lijepe li ste jedine ljubavi moje

 

Lijepe li ste mile moje
lijepe li ste jedine ljubavi moje
mirisi  vaši su od đardina ruža
dobro li ste došle u snove moje

Svjetlucava li si Vranjanko jemenko
moje čedo malo
skršeni cvijete moj
plavetnilo li si Sarajko
milo moje maleno
anđelu čuvaru moj
crvena li si Tuđinko
proljeće života moga
posijano dijete moje

Jemenko vranjanko lijepa li si
čedo milo nježna li si
dobrog bekrije ruža li si
u tugama tvojih sanja
ti Jemenko izgubljena
od ljubavi i čekanja
ljubav poklanjala
al i krala

Prošlo je vrijeme pjevanja
malena moja Vranjanko
prošlo je vrijeme radovanja
ljubavi moja
došle su suzne kiše
u snijeg se pretvorile
u urlik tisuću pahulja bijelih
krik se tvoj pretvorio

Glas tvoj danas je tužan
srce ti je slomljeno
ja sam ti ga slomio
tvoj dragan nije tvoj
lažov jedan mili
nikako da ti dođe
samo ti je ljubav krao
svoju poklanjao
On je samo sen
što duša tvoja snije
on je samo kapljica
što sa šedrvana lije

Zašto će na odru tvome
bijelu grlicu da miluje
i tebe prekrasnu usnulu
u čelo u kosu da ljubi
ulici skršenih srdašca
velove razgrtati
tvoje slomljeno srce tražiti
snivati na ležaju belom
dodir tvoje nevinosti
u čelo u kosu da ljubi

Lijepa li si Sarajko
ženo stasita topla li si
moja mila malena
ti si ruža mirisna
što djetetu malom
svoju si ljubav dječiju
darivala
u njegove snove umotavala

Glas tvoj je tužan
a srce slomljeno
Sarajko jedina moja
ja sama ga slomio
mali princ nije tvoj
lažov jedan mili
to je samo san
u tople kute tvoje
se utopa i spije
to je samo san
što u ustreptale grudi
se uranje i vrije

Prošlo je vrijeme muzike
moje čedo maleno
prošlo je vrijeme krajolika
Sarajko moja blagosti puna
došle su oluje strašne
u nestajanje sve pretvorile
glas tvoj grada čednostu vapaj
i tebe ljubavi moja
za tobom srce malo treperi i plače

za tugom i bolom neispjevanim
Na odru ljubavi
safir će grlicu da miluje
tebe predivnu
usne i oči da ljubi u kući ustreptalih srdaca
velove će lepršati
na ležaju plavom
tragati za za tvojim rukama
vrelima strasti
čelo u kosu da ljubi

Lijepa li si Tuđinko
ljubavi jedina moja
prelijepa li si
ružo rubin grlico ljubavi
prošlo je vrijeme nevinosti
a si poklanjala
a i krala
prošlo je vrijeme maglica
milo moje
Tuđinko slomljenog srca

Došlo je vrijeme rastanka
u ljubav se pretočilo
pjevanje ljubavi od davnina
došlo je vrijeme ljubavi
u srcu neutješno iskri
to je samo san
malena ga moja snije
to je samo san
dosanjan djevojčici nije

Ljubavi tvojoj i mojoj
O puno tuge i snova ima
toliko daljine i čežnje
srce da umire svaki dan
Tuđinko idržali smo pet
mila decenija let
izdržaćemo još samo dan
tvoja će ruka biti u mojoj
a moja u tvojoj
i suza više neće biti

Ne verujem ti mili
ti vetru jedan dragi
što ljubav seješ
po ovom svetu
tri deteta
tri devojčice
tri svoja sna
tri Nevinosti ti dale
tebi što bežiš
u srcima drugih
samuješ i tuguješ
i nestašno luduješ

Na odru malog princa
Ona ga mazno miluje i ljubi
Za tri ljubavi
za tri grlice male
za tri ruže
za tri nevinosti
tri života poklonjena
srebrena plava i crvena
što tjeraju galebova krik
na peščanoj plaži sanja
srećna srdašca
tražiće memento rose
velova istkanih ljubavlju
duše Princa malog
što spije i sanja

Opet nestade
gde sada pobeže
nestaško mili
znam slutim očajavam
grlicama svojim dvema
u zagrljaj leprša
a ja snove isplakala
evo i mene za vama
mili naš dječače
ovog trena hitam  

 













												

Bleki – Bajka o Yossamin

 

 

 

Ah ta plavet

Plavetni beskraj

Plavetni san

Savršena ljubav

 

 

 Bajka o Yossamin

 

Ima jedno  more prilipo

Jadransko

oduvik duboko

brodica na njemu

leluja

 

jedan jarbol

uspravni

čipkano jedro

lagano

i  nestašno  veslanje

 

Ocean Tišina i sni

bez tebe samo je plavet

ledena i porka

izgubljena i daleka

 

Ima jedan mirisni maslinik

podno briga kameni stećaka

kućica u njemu

sanjan je život cili

 

Sklopin oči

slike lete

nekad davno

u vrimenu prije vrimena

oteja san zatočenicu

sjajnog kaštela

djevu Yossamin čudesnu

 

Ostalo je ka u bajci

mi smo sritni

ka zagrljena kamena  cvita dva

ispod svjedoka kavalu

živimo u  sanjivoj  lipoti dodira

uvik i zauvik

e

 

skoro zaboravin

šta ti je Žena

 

I am zabezeknut

blizanci naši i jube moja

nad mnom bdiju

 

na odar

žute brnistre

zavjetom ditinstva

čednost polažu

 

i

molitvu

 

u sutonima zlaćanin

u drhtavom pijesku

 

molin se Nebu

podari miloj lipoti svu sriću koju sanja

i mene ludastog sa njon

da beren čednu rosu

tila bilog

meni sritnom darovanog

*

 

 

Sa zahvalnošću  

Yossemin za  vizuelne čarolije










												

Pismo ženi sa nevidljivim pjegicama i bolom u grudima




 

Pjegice,

Dan je prelijep,

hladan i kišovit.

Odakle da počnem mila, a da se tvoga bola u grudima ne dotaknem.

Mnogo toga , ti o meni , ne znaš ljubavi.

Da znaš , možda ne bi samo plakala ,već bi se ponekad i nasmijala i rekla:

-Glupko, uvjek je bio malo blesav. A mio i drag. Jedini moj Princ mali.

 

Pitala bi se šta ja noću radim?

Ne bih se zamislio,

Malo bih se počešao, ono nekako naopako.

Lijevom rukom, preko glave iznad desnog uha, ili desnom  iznad lijevog.

 

Dobro si rekla , Glupko.

Naopako se i češkam i sa tobom noć uvijek počinjem:

Po svu noć ja tebe sanjam mila moja.

Po svu noć ja tako , uz tebe draga počivam,

uz nevjestu svoju, života darove snivam.

 

Da mila,

od kada si me nazvala Dragim ti si moja nevjesta postala.

Pod Nebom i zvjezdama .

Mjesec mi i maglice svjedoci.

A naša noć je uvijek tako snena , zvjezdana.

 

Dragi tvoj često nije kraj tebe ,

da te zagrli i suze poljubcima briše.

Suzama si lice zasula, udovica si moja malena,

crne velove po polju ljubičica prosula.

 

Po svu noć ja tako , uz dragu se jedinu odmaram ,

Uz nevjestu moju, za me neudatu , ja tako po svu noć,

njene cjelove milujem, ljubavlju je neispavam.

Po svu noć ja tako, život naš dozivam.

 

Po svu noć ja tako ,

ljubav jedinu cjelivam.

Po svu noć ja te nježno volim

Po svu noć ti me žarko voliš

Po svu noć se volimo mi.

 

To tako miriše na Poa, mila

Budler krao,

Rembo u zvijezde okivao

Jesenjin pomalo mezetio,

Mak na stećke klesao ,

Indexi opjevali.

Zašto nas ja ne bih ugurao u taj mit

o ljubavi

kad nježnije od njih svih  o ljubavi snim.

 

Naša to ljubav zaslužuje.

Koga briga ako jednog dana umrem ,

jer obala je tvoja meni šaputala riječi ljubavne.

Da, obale tvoje mi dodirima šaputale,tvoje tajne okrivala.

Kada se smiješ tvoje nevidljive pjegice me grle,

čak i kada me ljubiš moje bore sanjaju,

da su ljubavnici tvojim strahovima i skrivanjima.

Uzburkano tvojim obalama more mi na uho šumi

tvoje tajne predviđa da bih lakše po tvome tijelu brodio.

 

Kada se ljutiš,

ožiljci koji se ne vide ,

nestaju,

kada sanjaš da te berem.

pjesak naš nas ćuti,

tugu kupi 

 

a ja , po svu noć tako , tebe tražim ,

jer mjesec žmirka ,

žuti

huči, vri

da se volimo mi.

 

Ljube a Mila moja,

Bog milosti i ljubavi me pita, čemu je , kome je duša tvoja , Makusmče sretno.

Tada mi svjetlost u dušu kane, jedna kap za čitav univerzum snova i ljubavi.

Duša moja je zbog Tebe,ljubavi, od Boga data radi milosti , dobrote ,

tvoje i snova zapretenih u velove čekanja i uzdrhtalih nadanja.

Tren prije me boljelo,kao tebe nekad,

časak prije tuga me htjela ubiti.

Kao tebe sada.

Ali više ne.

 

Ime ti je žena bezgrešna i gorda .

Nikad me nemoj pitati o čemu pjevam,

jer dvanaest su poupoljaka , krhkih i bijelih,

orošenih suncem i krvlju mojih snova,

naizmjenično  prošarane plavim velovima

moje i tvoje tuge

svjedoci .

 

Za svaku našu godinu traganja,

od dana onoga kada sam te sreo i namah zavolio ,

po jedna krhka ruža.

Za svako stoljeće kada bješe srcu mome neznano po pupoljak krhki.

 

Pitao sam se , da li sam se ja tada oprostio od tebe, Mila moja.

Znaš kalendari i čast.

Vrlo zlohuda kombinacija.

Nije mi bilo važno, jer znao sam da voljeću te do groba,

barem.

A možda i poslije, ali ti to sada  ne mogu zasigurno reći.

 

Radio smo mnogo toga, uh grijeh mi i sama misao na to ,

pa i poslije nas, pa me toplina ,možda , mnogo jača gore čeka.

Pomišljao sam , voljeti , dotaći , čednost tvoju bilo grešno i pretoplo

Zato tih dvanaest bijelih pupoljaka,naizmjenično osunčanih i orošenih, a prekrasnih,

još uvijek samuju na splavu opraštanja.

 

Da, ruže ne poklanjam tebi ,mila moja.

Već oprostu , u ime ljubavi, snova i pjesama darovanih

plavoj anteriji, što još uvijek na ležaju sniva,

da je nevjesta moja oblači.

Zaista , ta anterija sasvim zavodljivo miriše.

Na tebe, tvoje tijelo bijelo, tvoje tijelo sneno , 

mazne grudi sedefaste,

cvijetove tvoga đardina

jer moje su je pjesme lepršale na tebi,

da bih je nestašno skidao djevojačke lati 

 

I zato ne pitaj me o čemu pjevam,ljubavi moja.

Lakše se živi draga

Kad o ljubavi pjevam,

oči su zeru bistrije kao kad bjelokost usnama prinosim.

I nemoj mi zamjeriti  Malena , ako tugu u stihu slutiš.

Više ništa ne trebam Mila.

Za sebe se više i ne molim.

Samo tebe sanjam begunice duše moje.

U snovima mi dolaziš.

 

O dodji ,već jednom, kao prolece,

smeh ljubavnice zemljin mi donesi.

Neka zakuca sreće u očima tvojim,

Nestrpljiva i nemilovana da se zablista u duši mojoj!

Dođi mi , u naletima nemira usred lišća i cveća koje hita da se raznese po tragovima naših dodira.

Da zajedno pojimo,

Jutros mi je ruža procjetala.

 

Dođi mi kao sjajna pobuna protiv damara svojih ,

baci se u noć,

u tamu vode Oceana mog,

iznad zemlje,

oglasi slobodu zarobljnih krikova

Tišna  sni!

 

Dođi mi kao smijeh munje, urlik oluje,

odjekni u Čednom gradu ,

oslobodi reč ugušenu,

bol koji je zapeo u danima pređašnjim.

Uz kristale Modre rijeke osnaži nasu ljubav

ne posustaj , budi pobednik smrti!

 

Kako da završim mila,

a da mi se nevidljive pjegice nasmješe.

Život je prelijep malena.

A , ja te volim i ti to znaš.

samo dođi i uberi me.





Navsegda

												

Asji , navsegda









Put me vodio Elisejskim poljima

od Podmoskovskih večeri

jer pola vijeka prije

kad željezna zavjesa

ljubavi našoj zapret je dala

zavjetova me prelijepa Asja





Odi u Pariz

Grad svjetlosti

za nas dvoje

u Sakre Ker

upali svijeću

klekni

sedždu

Bogu Jedinom

učini

pomoli se

za mene

za nas

nek bazilika bjelinom

čednosti svoje

bude svjedok ljubavi naše

navsegda





Šume i ne šume

Podmoskovske večeri

i grlice moje glas je utihnuo

a bila je tako lijepa

kao punog Mjeseca sjaj





Ispred trošnog Kaštela

svjedoka tihih noći

jecaja bez sna

bijela mramorna ploča

nad poljskim cvijećem

i snijegom oplastanim humkom

druga suzama mojim

krhkijim od rose

pečat ljubavi bez kraja

i dodirima nježnim

koje smo jedno drugom

očajnički poklanjali

jednog svilenog stađuna

a se više nikada vidjeli nismo





O Asja Asjuška

šumi i jeca Volga

u srcu mome

ljepoto mila

zašto tužna si ti

kad sretni smo bili mi

Bože Ljubavi i Milosti

čuvaj je od zla





Na mramoru bjeličastom

nalik njenim grudima

i anđeoskom licu

epitaf poruka

za mene

za nebo

za vječnost

nježnošću samuje

ljubav slavi i svjedoči





Ovdje počiva Asja

zaljubljenog ljeta 1968.

voljela i voljena bila

navsegda





Na koljenima

u prtini klečim

dok pada

i ne pada snijeg

i suzama providnijim od kristala

niz moje lice slazi

procesiju boli

u duši mi stere

za ljubav usnulu

se

Bogu Milostivom molim

i

gorko mnijem





Eh da bogdo ovo 2018. godina nije

da je barem samo dvije godine prije





Oj , rabina rabinjuška

zašto žalosna si ti

reci i ne reci

dal sa tvojim lišćem

nestao je dan

u kome je živio

jedan

nadnaravni san





u krhkosti pahulja bijelih

u podmoskovlju

u beskraju

u nezaboravu

ote se krik sleđenog vodopada





ja ljublju vas Asja

djevuško moja

ljepoto srca moga

navsegda