Dogodilo se na današnji dan 7.Februar / Veljača

Danas je Utorak, 7.Februar / Veljača 2023.  Izduvava 38, a predstoji još iskijavanje ciglih 327 dana.

Što bi brđani rekli , očas posla.

Eh, naši dobri Šveđani.

Nismo znali da ćemo žaliti za njima.

A znali smo pretjerati sa šalama o šveđanima. Što jes jes.

Nismo znali da će se zbog toga naljutiti i otići u toplije krajeve.

Recimo Švedsku.

Sada nam zemljom tumaraju preplanuli , sa bradama i pokrivnim “ženama”.

Kažu popunjavaju praznine.

Koje boni praznine , puste vam ostale?

Vrnite se odakle ste šljegli. Vratite nam naše dobre i čestite ” šveđane”,

Nismo sigurni ko je ispod maske zoroa.

Strah nas proći pored njih.

ISIS svima prijeti, pa i Bosni.

Mi pomišljamo da se ispod burke najlakše može prokrijmčariti monstrum ubica, opasan tonom TNT , da uleti i džamiju i normalno kao svi junaci pobije stotinjak žena i djece.

Muškarci su u tom slučaju kolateralna šteta. Zadivljeni svojim ljubomornim pogledom na svijet, ne primjećuju kako im bradati izrodi ispred nosa ubijaju žene i djece.

Što bi poete rekle:

-Ko tebe maskom , ti njega bombom.

U prevodu:

– Nigdje veze sa vezom, ali očas hejbet mrtvih

A prije se dešavalo:

1478.-Rođen je engleski humanista i državnik Tomas Mor, rodonačelnik utopijskog socijalizma, pisac socijalnih, istorijskih i teoloških spisa. Od 1529. do 1532. bio je lord-kancelar kralja Henrija Osmog, ali je 1535. zbog odbacivanja crkvene reformacije i odbijanja da prizna kralja crkvenim poglavarom, osuđen na smrt i pogubljen. U političko-filozofskom romanu “Utopija”, objavljenom na latinskom jeziku 1516, opisao je ekonomsku bijedu Engleske, podvrgavši oštroj kritici privatnu svojinu, posebno veleposjedničko zahvatanje zemlje seljaka i eksploataciju u kapitalističkim manufakturama. Nasuprot tome, naslikao je zamišljeno ostrvo “Utopiju”, idealnu komunističku državu sa savršenim društvenim i političkim sistemom.

1792.- Austrija i Pruska su sklopile savez protiv revolucionarne Francuske zbog straha od širenja ideja revolucije

1812.-Rođen je engleski pisac Čarls Džon Hafem Dikens, osnivač socijalnog romana, tvorac grotesknog realizma. U djelima je iznio na vidjelo strahovitu nepravičnost u viktorijanskom engleskom društvu, čime je uzburkao javno mnjenje, a parlament nagnao da provede izvjesne socijalne reforme. Tegobno lično iskustvo stekao je kad je, zbog porodičnih dugova, kao dječak bio prinuđen da radi u jednoj fabrici za proizvodnju paste za obuću. Djela mu odražavaju sklonost satiri, humoru, sa primjesama romantičnog i sentimentalnog. Djela: romani “Dejvid Koperfild”, “Oliver Tvist”, “Pikvikov klub”, “Mala Dorit”, “Nikolas Niklbi”, “Velika očekivanja”, “Stara prodavnica retkosti”, “Sumorna kuća”, “Martin Čazlvit”, pripovijetke “Tri duha”, “Cvrčak na ognjištu”, “Bitka života”.

1837.-Umro je švedski kralj Gustav IV tokom čije je vladavine (1792-1809) Švedska bila u gotovo potpunoj izolaciji. Nakon neuspeha u ratovima s Rusijom i Danskom (1808), zbačen je s prestola u oficirskoj zaveri (1809), posle čega je živeo u izgnanstvu.

1863.-Na britanskom vojnom brodu “Orfej”, koji je potonuo pored obala Novog Zelanda, poginulo je 190 ljudi.

1864.-Umro je reformator srpskog jezika i pravopisa Vuk Stefanović Karadžić.

Vuk Stefanović ↓1 Karadžić (Tršić, 7. studenoga 1787. – Beč, 7. veljače 1864.), bio je srpski jezikoslovac i reformator  jezika, folklorist i skupljač narodnih umotvorina. Pored jezičnoga rada politički značaj Vuka Karadžića za suvremenu srpsku i južnoslavensku povijest je bitan jer su njegove teze značajno utjecale na velikosrpski pokret

1870.-Rođen je austrijski psihijatar Alfred Adler, jedan od pionira psihoanalize, osnivač pravca takozvane individualne psihologije, kojom se odvojio od tvorca psihoanalize Sigmunda Frojda. Smatrao je da je težnja ka moći pokretačka snaga psihičkog života svakog pojedinca, što može da izazove pretjeranu težnju ka afirmaciji ili unutrašnji otpor osjećanju manje vrijednosti i time neurotična oboljenja. Djela: “Praksa i teorija individualne psihologije”, “Poznavanje čovjeka”, “O nervoznom karakteru”.

1878.-Umro je papa Pije IX, čiji je pontifikat trajao 31 godinu i 236 dana, najduže u istoriji katoličke crkve. Za vreme njegovog pontifikata crkvena (papska) država izgubila je najveći deo svojih teritorija, a papa se povukao u Vatikan (1870). Proglasio je 1854. dogmu o bezgrešnom začeću Bogorodice, a 1870. o infabilitetu (nepogrešivosti) pape.

1885.-Rođen je američki pisac Sinkler Luis, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1930, koji je ismijavao zablude i samoobmane američkog društva i pisao protiv rasne diskriminacije. U realističko-satiričnim romanima podvrgao je podsmijehu ljekare, sveštenike, sudije, malograđane, “poslovne ljude”, industrijalce. Djela: romani “Dr Erousmit”, “En Vikers”, “Elmer Gantri”, “Glavna ulica”, “Bebit”, “Dodsvort”, “Mentrep”, “Kraljevska krv”, “To je ovdje nemoguće”.

1894.-Umro je belgijski proizvođač duvačkih instrumenata Adolf Saks, koji je 1840. izumio muzički instrument, nazvan – njemu u čast – saksofon.

1947.-Velika Britanija je izložila plan podjele Palestine na Jevrejski i arapski dio.

1962.-Od eksplozije u zapadnonjemačkom rudniku uglja kod Sarbrikena poginulo je 298 rudara.

1964.-Popularna britanska pop grupa “Bitlsi” prvi put je gostovala u SAD.

1968.-Premijeri svih deset kanadskih provincija odobrili su nacrt ustava, prema kojem je status francuskog jezika u cijeloj Kanadi izjednačen s engleskim.

1969.-Nigerijski avioni bombardovali su prepunu tržnicu u jednom selu u pobunjenoj Bijafri. Poginulo je više od 200 ljudi.

1971.-Žene u Švajcarskoj referendumom su dobile pravo glasa.

Za ovo bi trebalo aplaudirati,ali prrije toga močugama izlemati sve švajcarske zakonodavce milenijumima unazad,pa zaredati i po Ocidentu i Accidentu  uzduž i poprijeko.I još koji put ponoviti.Za svaki slučaj.

1984.-Američki kosmonaut Bruce McCandless napustio je svemirski brod “Čelendžer” i “prošetao” svemirom kao prvi čovjek koji se kretao bez fizičke veze s letjelicom, pokretan motorom na leđima.

1995.-U Islamabadu, u Pakistanu uhapšen je Ramzi Jusuf, glavni osumnjičeni za napad na Svetski trgovinski centar u Njujorku 1993, kada je poginulo šest osoba, a više od 1.000 povređeno. Za taj napad optuženo je i na doživotnu robiju osuđeno šest islamskih ekstremista.

1986.- Doživotni predsjednik Haitija Žan Klod Divalije pobjegao je iz zemlje, okončavši 29. godišnju diktaturu porodice Divalije u toj karipskoj zemlji.

1996.-U “boingu 757”, koji se srušio nekoliko minuta poslije polijetanja iz Dominikanske Republike ka Njemačkoj, poginulo je svih 189 putnika, mahom njemačkih turista i članova posade.

1999.-Umro je jordanski kralj Husein, koji je vladao Jordanom od 1952. Na prijestolu te bliskoistočne zemlje naslijedio ga je sin Abdulah.

2003.-Umro je Augusto Monteroso pisac iz Gvatemale i poznati majstor kratke priče, koji je 2000. osvojio špansku nagradu za literatutu “Princ od Asturije”.

2006.-Austrijske vlasti razbile su međunarodni lanac dječije pornografije koji je činilo više od 2.360 osumnjičenih osoba iz 77 zemalja.

2009.-Požari u Australiji prouzrokovali su najveću prirodnu katastrofu u povijesti ove zemlje.

2012.-Predsjednik Maldiva, Mohamed Nasheed, podnosi ostvku, nakon višetjednih anti-vladinih demonstracija.

2014.-Val socijalnih protesta zahvatio je sve veće gradove u BiH. U Tuzli, Sarajevu, Mostaru, Bihaću, Zenici i drugim gradovima pobunjeni narod sukobio se sa snagama specijalne policije, lojalnim režimu. Nakon što su specijalci građane Sarajeva palicama i nogama bacali u Miljacku, narod je uzvratio svom silinom. Tokom ovih protesta zapaljene su zgrade kantonalnih vlada u više gradova, zgrada predsjedništva u Sarajevu, a u Mostaru su osim zgrada institucija zapaljena i sjedišta HDZ-a i SDA, stranaka koje ovim gradom vladaju neprekidno od 1990. Protesti su organizovani i u gradovima Republike Srpske, ali su brzo ugušeni.

Bookmark the permalink.

Komentariši