Danas je Utorak 6. Jun / Lipanj 2023. novozavjetne godine
Izlapilo je 156 dana , a nareduju se 209. za pljačku mafijaške oligarhije i ilmija.
Danas je utorak. Kažu i praznični dani su još uvijek. Ako nisu samo što nisu..
Kako za koga!
Mnogima je svaki dan isti ili gladniji od onog prethodnog.
Beskonačni niz dugih i gladnih dana.
Ne daju im hodže ,ilmije i druga sveštena lica i njihove gazde da dišu, otimaju im i poslijednju koru kruha iz ustiju. Udružena mafijaško zločinačka bagra na djelu, kako bi haško pravosuđe donijelo poresudu.
Danas smo poetski raspoloženi.
Pričaćemo vam jednu kratku štoriju o fatalisti.
Zapravo uvijek smo bili u dilemi da li su fatalisti ikad razmišljali o ekologiji.
A kada insan razmišlja , kažu to je filozofija ili bitak.
Glupaci. Pojma oni nemaju.
Čista je filozofija kada čovjek razmišlja o ničemu.
Pun mu mozak ničega, jer mu je i stomak nahranjen havom .
Pitajte nacionalističku bagru i fukaru, otimače narodskog blaga i njihove slugane ; sveštena lica.
Kad nemaš ništa u stomaku, normalno je da misliš na ništa.
Ako je hrana misaona imenica koja postoji samo u mašti , eventualno u kontejneru prosječnog stanovnika, onda je razmišljanje o ničemu jednostavno stvar neizbiora.
Ma kakva filozofija?
Nirvana!
Što bi poete rekle:
-Bolje biti fataljist nego hanefija IZ .
U prevodu:
Fataljist radi čistu ekologiju, a kuku hanefijama IZ i njihovim gazdama.Pocijepali se u vjeri i ljudskosti. Haman – taman dostatno za pržuna.
Gdje je pomenuti fataljist, pitate se vi?
Zauzet čovo . Ima pametnijeg posla fata listove, a hođe i ilmije džehenemske grijehove. Stvar ozbora. Sve je u parovima.
A hronologija radi ko singerica:
1599.-Rođen je španski slikar Dijego Rodriges de Silva Velaskes, jedan od najvećih u istoriji slikarstva, dvorski slikar španskog kralja Felipea IV (portreti članova kraljevske porodice, “Predaja Brede”, “Venera sa ogledalom”).
1606.-Rođen je francuski dramski pisac Pjer Kornej Jedan je od najznačajnijih predstavnika klasicizma u evropskoj književnosti, a njegova drama “Sid” smatra se prvom velikom dramom francuskog klasicizma.
1654.-Abdicirala je švedska kraljica Kristina pod optužbama za rasipništvo i razuzdanost, a na presto je došao Karl X Gustav. Kraljica je ostatak života provela po kulturnim centrima Evrope, a sahranjena je (1689) u crkvi Svetog Petra u Rimu.
Pametna žena. Što'š robovati malograđanštini kad mo'š otrošku naroda , svakodnevno punim plućima živjeti votaži.
1683.-U Oksfordu, u Engleskoj otvoren je prvi javni muzej u svetu “Ešmolien”.
Vjerovatno je to jedan od rijetkih civiliazacijaskih doprinosa ofucane stare animir dame.
1799.-Rođen je ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin. Pesnik buntovnog duha često je bio na udaru cenzure, a zbog stihova posvećenih slobodi prognan je iz Moskve na jug Rusije. Umro je u 38. godini od rana zadobijenih u dvoboju s jednim francuskim avanturistom (“Evgenije Onjegin”, “Kućica u Kolomni”, “Pikova dama”).
Kao svaki častan čovjek branio čast žene , i javno i tajno.Što'no bi mahalađi rekli: na kraju balade mu ipak dohakala žena . Nema metak ništa sotim.
1801.Mirovnim sporazumom u Badahozu završen je šestogodišnji rat izmedju Španije i Portugala. Portugalija je izgubila deo teritorieje istočno od reke Gvadijane.
1861.-Umro je italijanski državnik grof Kamilo Benso Kavur, prvi premijer ujedinjene Italije (1861). Jedan je od osnivača lista “Il risorgimento” (1847) u kojem se zalagao za ustavne reforme i oslobadjanje Italije od austrijske dominacije.
1871.-Nemačka je anektirala Alzas, nakon poraza Francuske u francusko-pruskom ratu.
Njemačka neće odustajati od Azasa ni u I ni u II svjetskom ratu.Nažalost gubitnici gube većinu onoga što osvoje.
1875.-Rođen je nemački pisac Tomas Man, jedan od najznačajnijih nemačkih i svetskih književnika u 20. veku. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1929 (“Budenbrokovi”, “Čarobni breg”, “Doktor Faustus”, “Smrt u Veneciji” “Mario i madjioničar”).
1901.-Rođen je indonežanski državnik Ahmed Sukarno, prvi predsednik Indonezije (1949-65), pod čijim je rukovodstvom zemlja stekla nezavisnost, jedan od lidera Pokreta nesvrstanosti zemalja.
1903.- Rođen je jermenski kompozitor Aram Iljič Hačaturijan, koji je u svom delu spojio elemente folklorne muzike Jermenije sa savremenom evropskom muzikom (“Igre sablji”, “Gajane”).
1933.- U Nju Džersiju je otvoren prvi auto bioskop, koji je mogao da primi 400 automobila.
Poređenja radi u kraljevoj Jugoslaviji jedva da je bilo toliko automobila.
1944.-Savezničke snage u Drugom svetskom ratu iskrcale su se u Normandiji u najvećem desantu u istoriji, nazvanom “D-Day”.
Koja li je to klaonica bila!
1949.-Objavljena je knjiga DŽordža Orvela “1984”, vizija sveta kojim vlada Veliki Brat.
I zaista , svijetom vladaju velika braća, mahom pederska.
1954.-Prenosom manifestacije “Festival cveća” iz Švajcarske počela je s radom Evrovizija, televizijska mreža evropskih zemalja.
1961.-Umro je švajcarski psihijatar Karl Gustav Jung, začetnik kompleksne psihologije u kojoj se razlikuju dva sloja podsvesnog – individualno i kolektivno ( “Psihološki tipovi”, “Psihologija i religija”, “Simbilika duha”, “Studija o arhetipovima”).
1967.-Egipat je zatvorio Suecki kanal, dan posle izbijanja izraelsko-arapskog rata.
Kasnio je par dana s azatvaranjem. Nećemo raći da je radi toga doživio poraz, ali činjenica je da je radi jedne jedine džume garant riknuo u tom ratu.
1972.-U eksploziji u rudniku uglja u Rodeziji je poginuo 431 rudar.
Mošte misliti koliko je arijevska rasa uložila u bezbjednost i sigurnost južnoafričkoh domorodaca. Koliko god se nula stavilo, uvijek će ih biti malo.
1981.-U najtežoj nesreći u istoriji železnice poginulo je najmanje 800 ljudi kad je sedam vagona pretrpanog putničkog voza iskliznulo iz šina i palo u reku Kosi u državi Bihar u Indiji.
1982.- Izrael je počeo invaziju Libana u nastojanju da istera pripadnike Palestinske oslobodilačke organizacije.
Ne znam što Izrael ne prkeine sa genocidnim radnjama. Nemaju nikakve svrhe. Dok je vjeka vjekova Izrael neće imati mira i stalno će ratovati i izazivati srdžbu Neba.Eto , to je cionistički civilizacijski domet.
1984.-U sukobu vojske i ekstremističkih Sika koji su se zabarikadirali u kompleks “Zlatnog hrama” u Amricaru, prema indijskim vojnim izvorima poginulo je najmanje 250 Sika i 47 vojnika. Pojedini mediji su objavili da je poginulo oko hiljadu ljudi.
Mi iopet vjerujemo da je poginulih bilo i mnogo više.
1984.- XIV. Zimske olimpijske igre su održane 1984. godine u Sarajevu, u tadašnjoj SFR Jugoslaviji, a sada sarajevo u Bosni i Heregovini. Kako hroničari ne navode ovaj veoma bitan podatak u dešavanjima na današnji dan, mi ćemo posuditi i prikazati malo širi pogled na olimpijske igre u Sarajevu.
Međunarodni olimpijski odbor se u odabiru zemlje domaćina djelomično vodio političkim razlozima: kao nesvrstana zemlja, tadašnja SFRJ je davala manje prilike za hladnoratovske bojkote, zabilježene na OI tih godina. Glavni je motiv ipak bila želja da se Igre, kao simbol svjetskog mira i bratstva među ljudima, održe u gradu koji je do tada najpoznatiji bio po događajima koji su bili neposredan povod za izbijanje Prvog svjetskog rata.
Igre su protekle u prijateljskoj atmosferi, za koju su bili zaslužni iznimno ljubazni domaćini, te su ostale upamćene kao vrlo ugodne Igre za natjecatelje kao i za gledatelje. Savremenici kažu d asu to bile najljepše i najhumanije , ikad održane zimske Olimpijske igre.
U natjecateljskom dijelu Igara su se istaknuli sljedeći pojedinci i momčadi:
Skijaš Jure Franko je osvojio prvu medalju za Jugoslaviju na ZOI u povijesti; bilo je to srebro u veleslalomu.
Marja-Liisa Hämäläinen je osvojila sve tri pojedinačne utrke u skijaškom trčanju.
Gaétan Boucher (Kanada) i Karin Enke (DR Njemačka) su osvojili po dva zlata u brzom klizanju, dok je ženski tim DR Njemačke osvojio 9 od 12 mogućih medalja u tom športu.
Biatlonac Eirik Kvalfoss iz Norveške je osvojio po jedno zlato, srebro i broncu.
Blizanci Phil i Steve Mahre iz SAD-a su osvojili prvo i drugo mjesto u slalomu.
Jayne Torvill i Christopher Dean, plesni klizački par iz Velike Britanije, su svojim nastupom osvojili suce koji su im dali maksimalne ocjene za umjetnički dojam. Oduševljeni su bili i gledatelji, te je taj par ostao upamćen kao jedni od najomiljenijih i naimpresivnijih pobjednika u umjetničkom klizanju u olimpijskoj povijesti.
1985.-Izrael je posle trogodišnje okupacije povukao veći deo snaga iz Libana, ali je zadržao granični pojas unutar te zemlje.
Džab –džaba im je. Palestince ne moš tek tako uništiti. Cionisti razmišljaju , a bome i provode Hitlerovski planu za rješenje palestinskog pitanja.
1994.-Srušio se kineski avion koji je leteo na unutrašnjoj liniji iz turističkog centra Sijan. Poginulo je svih 160 putnika i članova posade.
1995.-U Južnoj Africi je ukinuta smrtna kazna.
Da li to ima veze sa završetkom apartheida 1994. godine , ne znamo, ali nikad ani jedna bijelac u JAR nije osuđen na smrtnu kaznu. Tek toliko da se zna.
2000.-Ferenc Madl postao je novi predsednik Madjarske.
2001.-Poslanik Liberalnog saveza Vesna Perović postala je predsednica Skupštine Crne Gore, kao prva žena u istoriji Crne Gore izabrana na tu funkciju.
2oo1.-Francuskinja Mari Bremont, za koju se verovalo da je najstarija osoba na svetu, umrla je u snu u 115-oj godini života.