Kad se plava ljubica u bašči previja,
A jutarnji lahor ružicu razvija –
Mudar je, tko s dragom prebijelih grudi
Pije vino – i čaše o kamen razbija!
Kad se plava ljubica u bašči previja,
A jutarnji lahor ružicu razvija –
Mudar je, tko s dragom prebijelih grudi
Pije vino – i čaše o kamen razbija!
Dobro je to što je prošlo
dobro je to što nadolazi
čak dobra je i
sadašnjost
U gnijezdu uplelom od tijela
živjela je ptica
bila krilima o srce
najčešće je zvana: nemir
a pođeđe: ljubav
u noćima
odili smo na nabujalu rijeku bola
mogli smo se zagledatiu njoj
od nogu do glava
sada
ptica je pala na dno oblaka
rijeku je upio pijesak
bespomoćni kao djeca
i iskusni kao starci
jednostavno smo slobodni
mnijemo spremni da odemo
U noći dolazi mio starčić
primamljivim pokretom zove
– kako se zoveš – pitamo uplašeni
– Seneka –zbore oni svršenom gimnazijom
a oni bez znanja latinskog
zovu me: mrtvac
pB
Takva sam kakva sam.
Baš takva sam stvorena.
Kad imam želju da se smejem,
Smejem se grohotom.
Volim onog ko me voli.
Pa zar sam za to kriva?
Što nije uvek isti onaj koga volim.
Takva sam kakva sam.
Baš takva sam stvorena.
Pa šta sad hoćete?!
Šta hoćete od mene?!
Stvorena sam da se dopadam
I tu se ništa ne može izmeniti.
Potpetica mi je suviše visoka,
Struk mi je suviše vitak,
A grudi suviše čvrste.
I koluti pod očima suviše modri.
A onda i zatim
Takva sam kakva sam!
Dopadam se onome kome se dopadam.
I šta se to vas tiče?!
Ono što mi se dogodilo…
Da, ja sam volela nekoga.
Nekoga ko me je voleo.
Kao deca što se među sobom vole
I znaju prosto da vole,
Da vole, vole, vole…
I zašto me onda ispitivati?!
Ja sam ovde samo da vam se dopadam
I ništa se tu ne može izmeniti!
Majmun u brokatnoj vesti
skakuće ispred dame gipke
koja stiska rubac od čipke
u rukavicom obloženoj pesti.
A jedno Crnče uz veliki napor,
sav crven ,nosi teške skute
haljina njenih što se mute,
pažljiv na svaki tanan nabor.
Ne pušta majmun iz oka stroga
belinu grudi svoje gospe,
blago koje treba da se prospe
na nago tijelo nekog boga.
Crnče katkad digne,bez znanja
gospe,više no što treba
svoj raskošni teret : vreba
pogledom to što noću sanja.
Gospa se penje uza stube
i neće da se pojavi više,
dirnuta što je uvrediše:
životinje su bile grube.
Vetrić piri,
lipa miri
ko i pre..
Vrelo žubori
po lisnoj gori
ko i pre..
Ja sam mlada
ovde sada
ko i pre..
Sunce bega,
al’ nema njega
kao pre..
Nema sunca milenog,
nema mog.
Oj večeri o slatko čekanje,
o vi noći moji beli dani,
o vi dani a sa dva sunašca,
de ste jako, de je zlato moje?
Plači travo, zapevaj slavuju,
zlato moje zemljica pokriva!
Mili Bože podigni oluju
sred me srca gromom udri živa!
Raka njega krije sad i tama,
šta ću ovde ja na svetu sama!
Ljubavi moja, zima se u svoj štab povlači,
zemlja ponovo njenim darovima zlatnim zrači
i rukom milujemo daleku zemlju neku
kao da kladimo kosu geografije.
Pođimo! Danas! Napred, točkovi, lađe, zvona,
avioni okaljeni beskrajnom svakodnevnicom
prema svadbenim mirisima ostrvlja,
po meridijanskim polenima uživanja!
Hajdemo, ustani, stavi dijademu i kreni,
spuštaj se, trči, pocikuj s vetrom i sa mnom,
hajdemo na vozove za Arabiju ili Tokopilju,
selićemo se samo prema dalekom polenu,
po selima odenutim u dronjke i gardenije
kojima upravljaju siroti vladari bosonogi.
Oprosti snove ljubomorne moje:
Ljubavi strasne nemir slepi, čudni,
Verna si mi, al zašto reči tvoje
Vole da plaše moj um večno budni?
Sred poklonika što za tobom lete
Što želiš ti da draga budeš svima?
I prazne nade što daruje njima
Tvoj pogled, čas nežan, čas pun sete?
Zaslepivši mi um i misli moje,
U ljubav bolnu moju uverena,
Ne vidiš ti kad u toj patnji strasnoj
Tuđ razgovoru, u večeri kasnoj,
Usamljen čamim izvan kruga njena
.
Ni pogleda, ni reči nema tvoje:
Kad odlazim – sa strahom, s molbom mamnom,
Ne slede nikad tvoje oči za mnom:
Lepotica kad koja sa mnom staje
I dvosmislen povede govor svoj,
Mirna si ti, i šaljiv prekor tvoj
Ubija me, jer ljubav ne odaje.
Kaži mi još: suparnik večni moj,
Zatekavši me s tobom usamljena,
Zbog čega tebe pozdravlja lukavo?
Ko ti je on i kakvo ima pravo
Da tuguje i bdi pun ljubomore?
Bez matere i poluodevena,
Nasamo izmeđ večeri i zore,
Što njega ti u čase primaš kasne?
No voljen sam i, kad si sa mnom sama,
Poljupci su ti tako puni plama,
I nežna si, a reči tvoje strasne
Tad iskreno su pune duše tvoje:
Tebi su, znam ja, smešne muke moje.
Al’ voljen sam i mogu da te shvatim;
No ne muči me, mila, ja te molim,
O, ne znaš ti koliko silno volim,
I ne znaš kako ja duboko patim.
Glava mu je korijen u zemlji Crne Afrike
što se hrnai sokovima iz legendi i predanja.
Misoa mu je razlistana kao raskošna krošnja
nad zemljom koju su naborali suša i žeđ.
Jedna zvijezda vječno sanjana ali još uvijek
nedosanjana,
jedna zvijezda od njegovog uma i srca odronjena
vodi ga da se odmori na obale vječnosti.
A on zna da na tim obalama nema mira ni počinka.
Tatjana Lukić
postoji ulica
uz koju sam se dugo verala
i kuća ista stoji
ali se ja prema gradu ne pomjeram
znam da bi u susret
raširenih ruku
svi pomrli pošli
živi bi nabirali obrve
i prolazili šutke
i ovdje je ciča zima
dok trnem svjetiljku
kroz cijelac se teško
probija san:
sam bog će znati
je li zatvoren prozor
kroz koji motriš ulicu?
još uvijek skriven i sam?
i je li preživio minule smetove
porculanski anđeo na stolu kraj pepeljare?
1989.
Bleki – A u Sarajevu blagorodna kuća mojih roditelja
U Sarajevu
još postoji ulica strma
uz koju si se verala
i kuća stara stoji
prazna je odavno
niko njoj ne hodi
svi su utihnuli
koji bi ruke širili
kraj mene i uspomena
tišina prolazi šutke
za namrgođene je briga ni
ciča zima još uvijek je vanka
nikad se ne gasi svjetiljka
kroz neugaženi snijeg
teško se probiti sam
u zametenim prtinama
slijediti krhki san
Bog mi je svjedok
prozori su svi zatvoreni
niko ne motri van
godine su lijepe i mirne
ne smijem reći da sam sam
bile bi tužne ptičice malecke
minuli su smetovi bijeli
sa sobom sve anđele poveli
ostalo je samo
moje srce od porculana
iskreć ljubav iz svih prozora
one iste stare kuće kojoj niko
od ezela ne dolazi da dušu stere
Tatjana Lukić – U Sarajevu
postoji ulica
uz koju sam se dugo verala
i kuća ista stoji
ali se ja prema gradu ne pomjeram
znam da bi u susret
raširenih ruku
svi pomrli pošli
živi bi nabirali obrve
i prolazili šutke
i ovdje je ciča zima
dok trnem svjetiljku
kroz cijelac se teško
probija san:
sam bog će znati
je li zatvoren prozor
kroz koji motriš ulicu?
još uvijek skriven i sam?
i je li preživio minule smetove
porculanski anđeo na stolu kraj pepeljare?
1989.