Zetska olimpijada
Prema dostupnim podacima Zetska olimpijada je nastala po uzoru na Sportsku olimpijadu koja se održala na Cetinju 1914. , čiji je kontinuitet u samom začetku prekinuo I svjetski rat.
Zetska olimpijada ( kao vjerovatna nasljedica Sportske olimpijade ) je organizovana po uzoru na savremene Olimpijske igre , a radi popularizacije i omasovljenja sporta i jačanja sporstke kulture u Zetskoj banovini.
U takozvanoj kraljevini Jugoslaviji Crnoj Gori je oduzeta državnost i političko-pravna suverenost i svedena je na nivo banovine.
Zetska Olimpijada je održavana tri godine uzastopno : 1925. , 1926. i 1927. godine. Međutim usljed nazinteresovanosti , slabog odziva i sportista i gledatelja , nedostatka finansijskih sredstava i organizacionih problema igre su se naprečac ugasile.
Zbog spriječenosti i vremensko-prostorne udaljenosti , ali i nesređenosti relevantne arhivske građe i literature pored opštih podataka ,uspjeli smo pronaći samo nekoliko zanimljivosti koje se mogu svrstati u dvije kategorije .
- Žene na Zetskoj olimpijadi
U takmičenju na 2. Zetskoj olimpijadi, koja je održana 1926. g na Cetinju, prvi put se žene pojavljuju na javnim sportskim takmičenjima . Među imenima pobjednika na ovom takmičenju pojavljuje se i ime jedne žene: u discilplini trčanje (70 metara) pobjednica je bila Smiljka Ivanišević (JŠK “Crnogorac”, Cetinje). Naredene godine, na 3. Zetskoj olimpijadi, u disciplini trčanje – žene (97 metara) najbolja je bila Olga Popović. (1*)
2 .Fudbalski klub Lovćen je bio učesnik na Zetskoj olimpijadi 1925., 1926., i 1927. godine.
1925. FK ,„Lovćen“ je nastupio na prvoj Zetskoj sportskoj olimpijadi, Eliminisan eliminisan je u prvom kolu od kotorskog „Primorca“ (2:4).
1926. – „Lovćen“ osvaja drugu Zetsku sportsku olimpijadu. U polufinalu, bio je bolji od „Crnogorca“ (4:2), a u finalu od nikšićkog „Onogošta“ (2:0).
1927. – „Lovćen“ je odbranio pehar na trećoj Zetskoj olimpijadi. U četvrtfinalu, „Lovćen“ je savladao tim „Njegoša“ iz Berana (7:0), u polufinalu „Onogošt“ (4:2), a u finalu „38. pješadijski puk“ (4:0).
Izvori :
1* -Muzej žena Crne Gore .
Inače ovaj muzej je malo poznat javnosti Crne Gore, a osnovan je redi objedinjavanja i sabiranja dostupnih , rasutih ili zanemarenih podataka i dokumenta o životu žena u prošlosti Crne Gore.
2* Istorija ex yu fudbala /Lična karta Klubova – Fk Lovćen Cetinje