Oliver Dragojević – Romanca / Song – Lyrics

Uvik kad sam s tobon

ja san ka i dite,

zaboravin odma

svoje kose side

i godine ove

ca bi bile teze

da me lipa mladost

uza te ne veze

 

Razumi me dobro,

potribna si meni

jer srce je moje

ostalo u tebi

 

A dok zivot bizi

ono zesce tuce

da bi mir svoj naslo

sve me tebi vuce

 

A ca drugo mogu

prijateji niman

puno njih je bivsih

a i ja cu s njima

 

Ostaju mi samo

uspomene davne

virujuc da koja

jos ce zivit za me

 

Zato stalno mislin

na pobigle dane

i od tebe iscen

da ih najdes za me

 

Za umirit sebe

vratit bi se tija

da bar zadnju uru

buden ca san bija

A-a-a-a










												

Vulkan i nacionalističko htz odijelo / Igrokaz na dan 14. jun / lipanj

Danas je nedelja 14. jun / lipanj 2026. godine

Ovako  su se dani  podijelili:

164  potopljenih   ,  a   201  se  bori u bujicama brodoloma.

Šanse da se dani  spase ?

Vrlo tanke, osim ako…, a možda naleti i neki novi Planet X oliti Nibiru koji se malomnim teoretičarima apokalipse prviđa svakih par mjeseci.

Uh ,nalet ih bilo. Svakog ko zlo drugom pomislio…

A ono  , nilako ne bi valjalo, jer život kakav je , takav je i prelijep.

Čudno je,  pomišljamo ,   dani se ne obaziru nego nesigurnim plovilima brode i hajbet ljudi zavedu i sa sobom povedu.

Ispada da su dani neki zavodnici sa šejtanskim manirima. A nisu. Oni samo veoma ozbiljno i seriozno rade svoj posao. Nema popuštanja , nepotizma i štela.

Jok!

Samo pravilno čitanje zapisanih imena i odredište. A imaju samo dva odredišta .Imate pravo pogađati samo jednom .

Orjentir : vrelina – hladovina.

Što bi poete rekle:

Ko  prvi tone, sa sobom lavinu hajvana u vreli vulkan vuče.

U Prevodu:

Ne toni ako ne znaš plivati i ne skači u vulkan ako nemaš barem nacionalističko htz odijelo.

Možda niste znali – Misterije

Neriješenih misterija ima koliko u godini sati. 

Svaki sat nova misterija.

Ako ih slučajno nema , ljudi ih izmisle.

Misterije su biznis, nauka, hobi , image, zantiželja, sporenja…

Svi imaju svoje top misterije.

Bitan je kalup u koji se umotaju.

Nešto kao oblanda. Jedan kolač tisuću slasti.

 

Istina o misterijama?

 

Koliko ljudi , skoro toliko  tumačenja.

Vaše je da pogledate i ocjenite. I donesete pametan zaključak.

Pod uslovom da u misterijama ima pameti?

Uvijek postoji mogućnost da se niste susreli sa nekom misterijom

i ljudskom nepameću u novom pakovanju.


												

Ko se posljednji smije zadnji se nogira/ Igrokaz na dan 13. jun / lipanj

Danas je subota 13. juni / lipanj 2025

Ovako su se dani  podijelili:

163  brisanih   i ad  aktiranih. 202 se priprema za iste  učinke.

Čudno,  pomišljamo ,   ljudi misle da oni dane adaktiraju , a dani ni mukajet.

Ne izgleda , ne sluti na dobro.

Ako nekog nogiraš, a on se ne trza, nisu tu čista posla.

Iza ljepote svakog dana ima jedna nezaobilazna kvaka.

Nemojte da vas njihovo blještavilo i djetinja naivnost zavaraju.

Savaki taj nogirani dan , uslovno rečeno , adaktirani dan proporcionalno geometrijskom progresijom  povuču sa sobom. dio od onih silnih  miliona dunjalačuna čije je ime ispisano na dobitnom listiću tog dana za tu godinu.

Neko bi reko da se dani žestoko  svete za slavodobitni smijeh ljudi. Ma jok boni . Oni samo ispunjavaju svoju 24-časovnu normu. I nemaju vremena da razmišljaju . Vide ime , znači ide sa mnom. Nisam ja kriv što mu zapisano.

Ne vidi ime , ne zna šta će , jer nema sretnog dobitnika. A napos eniej ga ni briga. Biće na nekom drugom spisku.

A spiskovi su vam čudne fele. Sve zavisi ko ih sastavlja. Taj se najčešće vabi selektorom. I taj odabire spisaklije na svoj način . Po potrebama timskog sporta. Za svaku poziciju treba bar jedan insan .

I tako dok se ne nakupi kvota potrebna za zamisli tog selektora. Nekako se čini da je u redu kada su spiskovi javni . Svako zna na kojem je spisku i zašto.

Ali obi dani izgleda nisu selektori , jer ne objavljuju svoje spiskove unaprijed. U neko doba samo dotaknu insana i pripoće mu da je na spisku.

Neki se raduju , neki se bome plaho o sebi zabave . Svi odjednom postaju svjesni činjenja i nečinjenja.  Malo u kasni vakat, kad su svi  popravni završeni. I nema smijeha , Uglavnom .

Što bi poete rekle:

Ko se posljednji smije zadnji se nogira.

U prevodu:

I poete nekad pogreše i navuku pogrešni rezime , ali u ovom slučaju vrijedi paradox pravila o danima koji se svake godine vraćaju u isto vrijeme, skoro u stoti dio dekike tačno.

Oni nama “prave” senzacije prave

uvijek aktuelno

Iz arhiva

 
 
Evo ga ,Daily Mail nas obavještava nešto što mi znamo i bez njihovih “novosti”.Ibrete se da su na Kritu pronađeni tragovi / fosilizovani otiaci ljudskih stopala stari 5,7 miliona godina.Nama to normalno biva.Ali neuki nam navode neke nebuloze o evoluciji čovjeka od majmune  šicajući nas  monstruoznom konstrukcijom – evolucijom majmunolikog Čarlsa Darvina ,pa nabrajaju (kroki pregled ):-55 mil.g. prvi primati (koji , kakvi i koliki?) ,pa rupa od 40 mil g..Uspavali se prvi primati , valjda nisu htjeli da se pojave ljudi.-Odjednom ,ni iz čega , prije 15. mil.g . ,iz malih   majmuna gibona ,eto velikih majmuna – hominida.Preko noći. Darvinovi arijevci izabraše  Gibona , jer ga ima u ljudskim bojama: crni,crveni,žuti , zamislite čak i bijeli. 

 

-pa onda 7 mil.g. nikakvog pomaka Iili se eveolicija odvijala lanac po lanac DNK svakih nekoliko tisuća godina, rođene su gorila.Dakle Gibonka je majka Gorile.-ne kažu nam neuki kada  su nastali šipanze i ljudi  , samo se zna da je prije 5,5 mil.g. križanjem gorila i šipanzi i ljudi nastao Ardipithecus, prvi ‘proto-čovek’, dijeli karakteristike sa šimpanzama i gorilama i ljudima.-od 3,9  do 1,6 mil.g. , javljaju se ,redom :  Australopithecus afarensis živio je u Africi,Paranthropus je živio u šumama i imao ogromnu čeljust za žvakanje,Homo habalis  u Africi ,fosilizovani tragovi Homo ergastera,ručne sjekire postaju prva velika tehnološka inovacija.Prije 800.000 godina – ognjišta i vatra utiču na  drastično povečanje mozga .

Idite boni pa se liječite.

A po Bleklijevom institutu za drštvene i  prirodne nauke :

Prije 400.000 godina – Neandertalci počinju da se pojavljuju i šire po Evropi i Aziji prije 200.000 godina – Homo sapiens – moderan čovjek – pojavljuje se u Africi 

Prije 40.000 godina – Moderni ljudi stigli  u Evropu i za 14 .ooo godina dostigli tehnologiju kojom su prije 26.000 godina napravljene piramide u Visokom.

 Oni nama ne vjeruju . Kažu : što je mnogo , ponekad je premnogo.

Joj neukih insana , ljudi mili.

 

Lubenica ili Žena

 

Oni nama poturaju:

Lubenica je pravi spas za vaše tijelo jer je bogata antioksidansima, vitaminima i mineralima.

Iskoristite prirodnu snagu lubenice da biste potaknuli cijelo tijelo.

**

Mere biti!

Dobra je ta lubenica.

Ali ništa nije osvježavajuće kao osmijeh , zagrljaj , ljubav žene.

Ni veći pokretač cijelog tijela.

 

Zamislite

vrućina je

godišnje doba nije bitno

more biti iu ciča zima napolju

a vi gorite

u vama vrelina,

ništa ne pomaže.

ni lubenica

ni vrtni hladnjak

ili dječiji  tuš

ni hladni voćni kup sa kockicama leda

ni čokolada prelivena šlagom

ni snovi obojeni čežnjom.

 

A bome ni šadrvan ,

jer ruke su prazne.

 

A onda ,

niotkud

stvori se prelijepa

Ona.

 

Žena

a Djevojčica

Krhka ruža

a Princeza ,

moja jube .

 

Obajedne  rajski mir i tišina.

a ime joj  miriše na iskon 

ne smijem ga izgovoriti

nebo da ne naljutim

 

Njen rukohvat 

Ocean dubok kao nebo

uzburka nježnost

probudi Nadu

 

Imam osjećaj da mi ispod

nogu teku bistre rijeke

vjerovatno modre

balkanske

bosanske

 

pogled u nježne oči

srce obuzme milost

blagost ganuća do suza

sve žestine nestanu

ostaje samo jedna pomisao

 

uzvišena ljubav

Tišina  i sni

i talasanje

**

 

Preporuka stručnog mahalskog konzilija:

Kada su vrućine ogromne, a tijelo gori

ovaj prirodni lijek isporbavati svako malo.

 

Djelovanje je višestruko i sveobuhvatno.

Podmlađuje, dobro je za tijelo, uklanja nepetost ,

kao rukom odnosi ženske glavobolje

i nabacuje osmjeh ma lice ,

što povoljno djeluje na ten i dušu.

 

Poslije svake primjene obavezno tuširanje,

zajedničko, osvježavajuće .

Nikad se ne zna kada će proraditi potreba za prirodnim izražajem i

nagonom .

Svježine i hladovine , dakako .

 






												

Ubice – pokajte se dok ne bude kasno / Uvijek aktuelni pomori

Lov na kitove - Wikipedia

To nije ni masakr, to je kitocid.

333 ljepote , od toga 126 majki sa nerođenom djecom ubijeno u bezumnom ,

luđačkom , monstruoznom napadu japanskih ribara.I  Japanci nisu

usamljeni u tome, ali su najuporniji i najmonstruozniji.

Radi par hiljada  kilograma mesa za domaće ljubimce (najčešći razlog) uništena su 459 predivna Božija bića.

To je da se nebo raspukne i poiklopi sve nas. Jer šutimo.

Čitav svijet šuti.

Sedam milijardi ljudi šuti!

Uprkos zabranama, njihova vlada ih podržava.

Svake godine, svakog dana pokolj i pomor predivnih Božijih stvornja se nastavlja.

U ” naučne svrhe ” – liječenje impotentnih i gerijatrijskih  kliničkih slučajeva hodajućih mrtvaca -braće kralja Mide , hrane za domaće životinje …

Ne pitamo ih: kako im nije žao. Monstrume je to iluzorno pitati.

Ne pitamo ih : gdje će im duša.Očito je da je nemaju.

Ne pitamo ih :imaju lu djecu.Strah nas da stižu nove generacije ubica.

Ne želimo da ih pitamo  : boje li se Boga Milostivog. Strahujemo za njihove živote.

Znamo da će ih Bog silni i Mudri opet  kazniti.

Po ko zna koji put , jer nikako da nauče lekciju: Ne dirajte u Božiju prirodu i Božija stvorenja.

Nevjernici i pogani su to.Toliko zla činiti, a misliti da će se nekažnjeno izvući, to može samo malumni zločinački um.

Za svako djelo i nedjelo dođe vrijeme nagrade.

Ubice – pokajte se i prestanite raditi pomor predivnih nevinih i nezaštićenih bića , dok ne bude kasno

i dok vas ne poklopi ono što će vas poklopiti.

Birajte: Cunami,zemljotresi,vulkani,nuklearna katastrofa II i III dio, tornada…sitnice kao masovno ludilo ne računamo. Jer samo krajnje poremećen čovjek može da radi to što se širom oceana radi.

Zvanično :

Ubijanje kitova za komercijalne svrhe je od 1985. , u cijelom svijetu zabranjeno   , ali ih se i danas izlovljavaju  s različitim obrazloženjima.

Nezvanično:

Zabrane su za naivne i magljenje naočala , kao i svaka druga zabrana koja moćnicima, zločincima,paganima i neljudima ne odgovara.

I onda se pučanstvo čudi zašto su Orke i drugi kitovi počele napadati brodove. Oh svjesne su te predivne i nevine životinje   da nemaju šanse protiv zlih ljudi , a li barem neće šapatom nestati.

I još se ljudi čude odakle silne  kataklizme , zemljotresi , poplave , uragani , cunami …

To se priroda buni i kažnjava ljudsko zlo . I ne namjerava stati.

P(o)razan život

Ego . mržnja, kompeksi i ogorčenje su poslijedica praznog života. Prazan život je alter ego ljudi koji uprkos svim činjenicama , dokazima uporno guraju u prvi plan sbvoju neinteligenciju i neukost.

Od tisuću ispitanika njih 998 će vam gvoriti i pametovati o životu. Onaj hiljaditi će zaustiti da nešto kaže i odustati i žurno krenuti naprijed . A onaj jedan jedan će odmahnuti rukom i reći da nema vremena za gluposti i krenuti za prethopdnim.

Ovo nema veze sa pitanjima koje je boje trava ili nebo jer to je individualna percepcija. Isto tako nema veze sa dugovječnosti. Ima veze sa životom i njegovom kakvoćom.

Ko traga za smislom života taj uglavnom propusti život. A hrabre i inteligentne jedinke jednostavno nemaju vremena raspravljati se sa magarcima jer život nikoga ne čeka , samo odi dalje bez pardona .

Ako se ne živi isto kao da ne postojiš. Neki kreten je rekao : Mislim dakle postojim. Joj ublehe kažu mahalaši i dodaju: Živom dakle postojim.

Ako se ne živi isto kao da ne postojiš.

Ali to nije sve.

Neuki (oni koji nisu sposobni razumjeti istinu ) se udruže sa onima koji su zaslijepljeni egom , mržnjom i kompleksima ( ogorčenje praznoćom života ) želeći biti u pravu i kada su svjesni da su fulali istinu (život ).

Život je jedino mjerilo vrijednosti prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Pogled u budućnost nam govori da je prošlost bila milostiva,a život (sadašnjost) prelijep.

Kada neukost i komleksi postaju bučni i nerazumljivi , razum se povlači . Mir , tišina i guštanje u čarima života vrijede više od svih nebitnih prepirki i šupljanja.

Zragahzći za smislom života ljudi ne shvataju svoju neukost ; ko su , šta su i šta žele. Kako takvi ljudi mogu drugom savjete dijeliti i govoriti ko je i kakav je .

Takvima oduzmi mobitel, kompjuter i televizor i shvatiće ( ako im neukost i ego odzovole ) svu ispraznost svoga bivstvovanja.

No , molim , oprostite mi moju eventualnu neupućenost i smaranje , jer ponešto znam , a mnogo više toga ne znam i još uvijek učim .

.

Hodže , sveštena lica i džehenem , oliti pržun / Igrokaz na dan 6. jun / lipanj

Danas je subota 6. jun / lipanj 2026. novozavjetne  godine

Izlapilo  je  156 dana , a nareduju se  209.  za pljačku mafijaške oligarhije i ilmija.

Ponavljamo – danas je petak. Kažu i praznični dani su još uvijek. Ako nisu samo što nisu..

Kako za koga!

Mnogima je  svaki dan isti ili gladniji od onog prethodnog.

Beskonačni niz dugih i gladnih dana.

Ne daju im hodže ,ilmije i druga sveštena lica   i njihove gazde da dišu, otimaju im i poslijednju koru kruha iz ustiju. Udružena mafijaško zločinačka bagra na djelu, kako bi haško pravosuđe donijelo poresudu.

Danas smo poetski raspoloženi.

Pričaćemo vam jednu kratku štoriju o fatalisti.

Zapravo uvijek smo bili u dilemi da li su fatalisti ikad  razmišljali o ekologiji.

A kada insan  razmišlja , kažu to je filozofija ili bitak.

Glupaci. Pojma oni nemaju.

Čista je filozofija  kada čovjek razmišlja o ničemu.

Pun mu mozak ničega, jer mu je i stomak nahranjen havom .

Pitajte nacionalističku bagru i fukaru, otimače narodskog blaga i njihove slugane ; sveštena lica.

Kad nemaš ništa u stomaku, normalno je da misliš na ništa.

Ako je hrana misaona imenica koja postoji samo u mašti , eventualno u kontejneru prosječnog stanovnika, onda je razmišljanje o ničemu jednostavno stvar neizbiora.

Ma kakva filozofija?

Nirvana!

Što bi poete rekle:

-Bolje biti fataljist nego hanefija IZ .

U prevodu:

Fataljist radi čistu ekologiju, a kuku hanefijama IZ  i  njihovim gazdama.Pocijepali se u vjeri i ljudskosti. Haman – taman dostatno za pržuna.

Gdje je pomenuti fataljist, pitate se vi?

Zauzet čovo . Ima pametnijeg posla fata listove, a hođe i ilmije džehenemske grijehove. Stvar ozbora. Sve je u parovima. Svako svome jatu i za svojim jatom leti , osim preletača.