Danas je nedelja 19. Mart / Ožujak 2023. godine ,
Dani 77 / 288. (Odlazeći/Dolazeći)
Uh ,drugi je dan vikenda. Zar već?
Ovim vikendima nikad kraja. Ne može čovjek dočekat kada će početi raditi. I oni zaposleni, a još više oni nezaposleni.
Čuj molim vas. Zaposleni bi se odmarali više od jednog dana. Nema toga gospodo u robovlasničkom sistemu. Nemojte se buniti , dobro ste prošli.
Šta mislite da nemate posla kao pola pučanstva. Ili da vam natovare da radite još i nedeljom.
Ili da vam je jedini zagarantovani rad – prprebiranje po kontejnerima, ili onaj lakši dio branje maslačaka i koprive, za zdravu salatu , juhicu i eventualno pitu ,ako ste srećnici da odnekud zboksate fildžan ulja i šaku mekinja.
A opet robovlasništvo je milina u odnosu na sadašnji bosanski trenutak.
Vi mislite da niste u robovlasničkim rukama?
Nemojte se zavaravati gospodo. Ili da kažemo sužnji.
Vi ste u rukama najgorih i najbjednijih satrapa , troglave nacionalističke bagre .
Pogledajte ko drma vašim životima:
-1.Riđobradi robijašev sin ,
-2.Razarooka pijačarska fukara , sin rasiste ,
-3. Bivši robijaški pizdek otimač rijeke
i njihovi lopovski slugani.
U normalnom društvu oni nikad ne bi ni dana na slobodi proveli.
A opet , muške robove nam nije žao. Sami su krivi, oni hotimično hrle u krvave nacionalističke torove. Njima , većini, je čast biti rob nacionalističke bagre i fukare . Automatizmom i sami postaju bagra i fukara.
Zakon dijalektike popušlića.
Što bi poete rekle:
Bagra se rodila , majka ih narodskim vrećama opljačkanog zlata hranila.
U prevodu:
Bagra jednom , bagra od iskona, promjene nema.
****
Da zavirimo šta je bilo pa prošlo na dan 19. mareca:
1279.- Mongolskom pobjedom u bitki kod Jamena završena Song dinastija u carskoj Kini.
1563.-Mirom u Amboazu završen prvi vjerski rat u Francuskoj poslije kojeg su protestanti dobili ograničenu slobodu vjeroispovesti. Protestantski ratovi potresali Francusku više od 30 godina.
Na kraju su protestantima,uglavnom skinuli glave.Ne figurativno ,nego faktički,ono sad pa sad.
1628.-Englezi u Americi osnovali koloniju Masačusstes.
1687.- Potraga za ušćem rijeke Mississippi pod vodstvom francuskog istraživača Roberta Caveliera de La Sallea završila pobunom i njegovim ubistvom u Teksasu.
1796.-Republika Francuska donela Dekret o slobodi štampe, koji je po dolasku Napoleona na vlast dve godine kasnije prestao da važi, a štampa podvrgnuta strogoj cenzuri.
Ne znamo što će cenzure, kad sve vlasti u svim vremenima rade kako im se ćefne i na koju nogu su ustali.
1812.-Španski parlament u Kadisu usvojio liberalni ustav, koji je postao ideal slobodoumnih težnji građanske klase u evropskim državama. Posle povratka na presto 1813. kralj Ferdinand VII ukinuo Ustav i obnovio feudalno-apsolutistički poredak, ali je poslije izbijanja ustanka 1820. bio prisiljen da ga vrati na snagu.
Po nama ustavi su u suštoj koliziji sa stvarnim stanjem u bilo kojoj državi svijeta.
1813.-Rođen škotski misionar i istraživač Afrike Dejvid Livingston, 1855. otkrio Viktorijine vodopade. Prvi je istraživao pustinju Kalahari, basen reke Zambezi i izvorište reke Kongo. Kao najveći britanski istraživač Afrike, sahranjen u Vestminsterskoj katedrali u Londonu.
1861.-Englezi, posle višegodišnjih borbi, ugušili pobunu domorodačkog stanovništva Maora na Novom Zelandu, a oni se povukli u unutrašnjost ostrva.
1872.-Rođen ruski baletski koreograf Sergej Pavlovič Djagiljev, osnivač čuvene grupe “Ruski balet”, koja je sa izuzetnim uspjehom nastupala od 1909. do 1929.
1915.- Planeta Pluton po prvi put fotografirana, 15 godina prije nego što ju je konačno otkrio Clyde Tombaugh na Lowell opservatoriju.
1920.- SAD odbile da potpišu Versajski ugovor poslije Prvog svjetskog rata i da se priključe Društvu naroda, zbog bojazni od uvlačenja u rat u slučaju napada na neku članicu Društva.
1930.- Umro engleski državnik Artur Džejms Balfur, premijer Velike Britanije od 1902. do 1906. Kao šef diplomatije 1917. objavio plan o stvaranju nacionalne države Jevreja u Palestini.
1932.- Službeno otvoren Sydney Harbour Bridge, glavni simbol Sydneyja, Australija.
1945.-Velika Britnija priznala Vladu Demokratske Federativne Jugoslavije, na čelu s Josipom Brozom Titom. Posle Velike Britanije, DFJ priznale i SAD, 18. marta, i SSSR, 29. marta.
1950.- Umro američki pisac Edgar Rajs Barouz, poznat po seriji popularnih pustolovnih romana o Tarzanu.
1970.- Šefovi vlada Istočne i Zapadne Nemačke Vili Brant i Vili Štof sreli se u Erfurtu, što je bio prvi susret zvaničnika dve zemlje od podele Nemačke 1949.
1977.-U predsedničkoj rezindenciji u Brazavilu ubijen predsednik Konga Marijen Nguabi. Za ubistvo optužen i potom pogubljen bivši šef države Alfons Masamba Deba. Vlast preuzela vojna hunta, a za predsednika u aprilu 1977. proglašen pukovnik Joakim Jombi Opango.
1978.- Izraelska vojska okupirala veći deo juga Libana.
1982.- Argentinskom okupacijom Južne Georgije započeo Falklandski rat.
1991.- Narodna skupština Srbije preuzela ovlašćenja raspuštene Skupštine Kosova i razrešila dužnosti Rizu Sapundžiju, člana Predsedništva SFRJ sa Kosova.
1994.- Trupe Vlade u Pnom Penu zauzele grad Pailin na istoku Kambodže, glavno uporište maoističkog gerilskog pokreta “Crveni Kmeri”.
1994.-U eksploziji bombe podmetnute u podzemnu železnicu u glavnom gradu Azerbejždana Bakuu poginulo 12, povređeno više od 50 osoba.
1996.-Policija Federacije Bosne i Hercegovine ušla u Grbavicu, poslednju sarajevsku opštinu koju su u bosanskom ratu držale srpske snage. Time završen transfer vlasti u sarajevskim opštinama koje su prema Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH. Najveći deo srpskog stanovništva dva dana ranije napustio Grbavicu, a prema podacima Ifora, tokom transfera vlasti iz Sarajeva se iselilo oko 60.000 Srba.
1996.- U glavnom gradu Filipina Manili u požaru u jednoj diskoteci poginulo najmanje 150 osoba.
1996.- Policija Federacije BiH ušla je u Grbavicu, poslednju sarajevsku opštinu koju su u bosanskom ratu držale srpske snage. Time je završen transfer vlasti u sarajevskim opštinama koje su prema Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH.
1997.-Umro američki slikar holandskog porekla Vilem de Kuning, utemeljivač apstraktnog ekspresionizma, koji je četrdesetih godina XX veka preobrazio slikarstvo u SAD.
1999.- Libija se saglasila da škotskom pravosuđu do 6. aprila 1999. preda dva Libijca osumnjičena da su u decembru 1988. izazvala eksploziju američkog putničkog aviona “boing 747” iznad Lokerbija u Škotskoj, a u kojoj je poginulo 270 osoba.
1999.-U eksploziji bombe koju su čečenski teroristi aktivirali na pijaci u južnom ruskom gradu Vladikavkaz poginulo više od 50 osoba.
1999.- Posle neuspelih pregovora Srba i kosovskih Albanaca u Parizu, predsednik SAD Bil Klinton izjavio da je “prag prekoračen” i da problem Kosova ugrožava nacionalne interese SAD. Diplomate zapadnih zemalja počele da napuštaju Beograd, a međunarodni verifikatori Kosovo.
2001.- Socijalista Bertran Delano, pobedivši na izborima, postao prvi gradonačelnik Pariza iz redova levice.
2002.-Zimbabve na godinu dana suspendovan iz Komonvelta.
Ugrožavale premise britanskih shvatanja demokratije.
2006.- Aleksandar Lukašenko ponovno pobedio na predsedničkim izborima u Belorusiji.
2008.- Hrvatska priznala neovisnost Kosova.