27.juli je Dan ustanka naroda BiH

 

Savez antifašista i boraca NOR-a BiH čestitao 27. juli – Dan ustanka naroda  BiH: "SMRT FAŠIZMU, SLOBODA NARODU" @ StartBiH.ba

 

Bosna zemlja Božije milosti,

zemlja Bogumila, dobrih ljudi i Bosanaca.

 

Zemlja moja,

nema razmeđa i barijera.

Neuki ljudi razdvajanja čine.

Ove godine se slavi 82. godišnjica datuma kada je 1941. godine počeo ustanak protiv fašizma.

Borba još traje.

Ovo slavi  , molimo vas ,uzmite sa rezervom. Samo časni ljudi slave ovaj datum.

Fašisti , lopovi, tronacionalistička bagra, ljudi sa vrećama opljačkanog narodskog zlata i blaga i njihovi slugani se smiju historiji jednog naroda.

Neki kažu vrlo žalosno.

Ne gospodo, nije žalosno.

To je tragično.

Fašistički , nacionalistički i pljačkaški umovi se boje svijetle prošlosti.

Njihov svijet je tama i stvaranje mržnje u kome oni , ta troglavata monstruozna neman ubija, proganja, teroriše, siluje i pljačka vlastiti narod.

Zaboravljaju ,  ima jedan časni Sudija koji sve vidi i zna. Naređuje da se sva djela zapišu  i da se prem njima sudi.

Mnogo će , bezbroj licemjera i pogančera troglavate nemani zakukati na roštilju pržuna.

****

Diogen je sa svjetiljkom   trebao doći u Bosnu.

I našao bi šačicu onih koje je tražio.

Našao bi i onih nesvjesnih. Ali njih nije tražio. Oni u svim datostima samo postoje. Ništa više.






												

Sebija Izeti i njeni kerberi

Uvijek aktuelno

Iz Arhiva

BY ADMIN26. JULA 2019.ONI NAMA, MI NJIMA

Bili smo svejdoci kabadahijskog i sileđijskog upada i vrlo primitivnog ponašanja Sebije Izeti i nejnih kerbera na pres konferenciji nadređenog im rektorata i rektora.

Slažemo se sa goropadnicom da njeni čuvari nisu kamikaze ( mada se ne može uočiti iz njenog nedavnog baljezganja u javnosti da ona uopšte zna značenje riječi kamikaza ).

Njeni potlačeni su pretvoreni u kerbere. A poznato je da kerberi  čuvaju podzemlje. A podzemlje je vrlo komplekan pojam , koji obuhvata široki spaktar čimbenika.

Ipak težište pojma se bazira na podzemlje , kakvo god ono bilo.

I po ko zna koji puta se dotična osramotila. No obraz joj može mnogo toga podnijeti.

Nije ni svjesna da je   njena bolesna i arogantna zamisao , uličarsko ponašanje i pokušaj   razbijanja pres konferencije ,sa konotacijom prevaga u njenu korist, onemogućena na način koji ona nikada neće naučiti:

Gospodski , kulturno , pristojno i humano je utišana , pa zatim izbačena iz rektorata , bez mogućnosti da pruži svoj ažbahijski jezik.

Nisu joj pomogli ni njeni višeglavi psi lajavci , oliti kerberi.

Totalni krah prima ažbahe  SDA, koji miriše na sunovrat.

Možda je vrijeme da jedno nepismeno čeljade ode u … recimo penziju,

i povuče sa sobom sve one koji ne misle dobro Bosanskom  narodu .

Kad već insistiramo na  kerberima ,iako  znamo da ga znate ,  jer vas razne ažbahe asociranju na njih,

posudićemo tumačenje iz Blekijevog mahalskog riječnika / pojmovnika:

Kerber   

izvorno – starogrčki : “demon iz jame”,u grčkoj mitologiji troglavi je pas – mitološko biće čuvar ulaza u podzemlje/ Had

Kerber je sin Ehidne, polužene-poluzmije i  titana Tifona   golemog čudovišta sa stotinjak zmijolikih repova s tamnim, treperećim jezicima.

Homer ga naziva samo “psom”, a Heziod ga opisuje ga kao psa s pedeset glava, kasniji pisci opisuju ga kao troglavo čudovište, sa zmijskim repom i zmijskom grivom.

Njegova je dužnost oštro paziti da nitko ne umakne iz podzemlja / Hada , ako se pojavi na svjetlosti bljuje otrov.

Tek toliko da ne bude zabune kao o zančenje  riječi kamikaza.

Čudi jedno kako  strana mitologija postaje naša  stvarnost.

Na Bosninu žalast troglavati nacionalistički kerber joj tri decenije sudbinu kroji,pljačka, siluje i ubija i ne da joj iz podzemlja smrti na svjetlost proviriti.

Dopisano

Najpoznatiji i najeksponiraniji kerberi čuvene  SEB Respiratorke Seke  su fizikaner  Dino  Konaković . Njegov nasljendik je nepismeni nož jezikaner Haris Zagiragić .Njega je kratkotrajno  istisnuo poljopivrednik   Fikret Hadžić , a zatim je uskočio “manijak” – stručnjak za utakmice  Kerim Balić.

Drugi kerberi su djelovali iz sjene , i teško ih je identificirati i prebrojati. a bome , nek s emalo i “objektivni” mediji malo potrude.

Na sreću pučanstva svaki tetrapak i svaka sintetika imaju svoje pakovanje i rok trajanja. I pored silne vještačke kozmetike , vrijeme kao neumitni svjedok ljepote duše , ostavlja zaleđeno  svjedočantvo , jal njene ljepote , jal njene ružnoće  na svakom licu. Istini i vremenu se ne može ništa sakriti.

U Dodikovoj genocidnoj republici se nekažnjeno siluje i ubija

Uvijek aktuelno

U pomen Miloradu Dodiku razrookoj pijačarskoj fukari , odnosno mi mu  parastos*iramo .

Zaslužio je . Što jes’ , onda jes’ !

Dan za danom  – Serijal naših zapisa iskantanih tokom godina.

Uvijek aktuelno  

Iz Arhiva

BY ADMIN NA DANAŠNJI DAN

Okružno javno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv oca i strica maloljetne djevojčice iz Banje Luke koja je bila žrtva teškog spolnog nasilja, saznaje “EuroBlic .

To je ono isto Dodikovo tužilaštvo koje tvrdi da je smrt/ubistvo Davida Dragičevića  puka izmišljotina.

U Dodikovoj vlastitoj prčiji RS se masovno siluje i ubija, a vlast ne preduzima ništa.

Narod šuti i guta laži razrooke fukare,okruženog kriminalcima i mafijom,koja ga je pretvorila u zombijske robove.

Olakšavajuća okolnost za obustavljanje istrage je , po Dodikovom poremećenom umu, to što djevojčica ima još sestara za zlostavljanje  od monstruozniog oca i strica.

Bosna zemlja Božije milosti – Galerija u 15 03

Autor

Hajro Šabanadžović

Mjesec u moru   Optužujem

Mjesec u moru                                                         Optužujem

Svijet patnje   Svijet razaranja i smrti

Svijet patnje                                                                 Svijet razaranja i smrti

  Svijet tlapnje

Svijet  ruža                                                                          Svijet tlapnje

Bosna zemlja Božije milosti – Galerija u 14 02

Autor

Hajro Šabanadžović

Forme

Polukrug i pararelne prave   Četvorougao

Polukrug i paralelne prave                                                Četvorougao

Piramida Sunca    Nedefinisani krugovi i prave

Piramida sunca                                                                Nedefinisani krugovi i prave

Igra svjetlosti i ravni  Tačke,krive i plavet

Igre svjetlosti i ravni                                                      Tačke, krive i plavet

Svi mi za Plaestinu – bloggersko dno

Da li je blogger.ba dotakao dno?

Ne , nije . Dubok je Marijanski rasjed. Ali smo “svi mi” par metara bliži cilju.

Pozvani smo da “svi mi” sa blogger.ba zajednički u nedelju 27.jula 2025. godine , iz svojih “tužnih” domova pružimo potporu Palestini.

U prvi mah , rekao bi čovjek ideja nije za odbaciti.

Ali ….

Uvijek to prokleto ali …ne da čovjeku mira.

Ono “svi mi” miriše na fašizam , zbijanje u torove , totalirizam , genocid i scijentalizam kao nauku o ljudskoj gluposti. Naježi nam se, kosa i digne nam se, koža kad čujemo ovakve, huškačke pozive u bilo kom smislu i nakani. Profesionalna deformacija. Ratnici – boraci za slobodu i istinu.

Bukvalno, figurativno i afirmativno preveden poziv / stupidarije , sulude i licemjerne ideje – “Svi mi za Palestinu” kaže:

Tamo nedgdje hiljadama milja od nas djecu , žene ubijaju i kasape. Zabranjuju im da dišu, jedu , piju i žive. I bjesomučno i neštedimice ih nestaju.

Na ovom dijelu dunjaluka ,na bezbjednoj udaljenosti , u tišini i miru svoga doma , daleko od pošasti i zla , “svi mi” ćemo zadnjeg dana ovog vikeda , odmorni , svježi , nahranjeni i uhranjeni , zauzeti najudobnije pozicije i pouzeti odgovarajuće radnje predviđene nedeljom i dobro se spremiti za dati domjenak / piknik/ čajanku nazvan – Svi mi Za Palestinu ( ponavljamo da se ne bi slučajno skrenulo sa teme). Prosvjedovaćemo a da ne mrdnemo guzicom( oprostite na vulgarizmu – nije to naš jezik , ali ne pada nam na pamet primjernija i konkretnija riječ).

I prosvjedovati.

Obzirom na predviđenu brojnost učesnika, hepening bi mogao potrajati čitav dan. Zato su se “svi mi” još u subotu temeljito pripremili, da im u ovoj neradnoj nedelji ne bi šta nedostajalo. Hrana , meze, grickalice, iće i piće i napitke, normalno po ličnom ćeifu.

Izbor radova i zanimanja tokom sesije je ostavljen na volju svakom pojedincu od “svi mi”. Mere , a i more se heklati, štrikati, slušati muzika bilo kog kova , plesti , prati i sterati veš. Objedovati u međuvremenu / meantime. Što više engleskog u svakodnevnoj upotrebi je trending , kao znak inteligencije i obrazovanosti pučanstva. Treba se koristiti što više. Normalno u ovom kružoku. Maternji jezik koristimo samo kod kuće, da nas mater i djeca razumiju. A neki su zaboravili maternji i govore neki slikovno, hijegrolifki jezik nerazumljiv i njima samim. Bitno je da učeno i filjo'zofski zvuči.

Naravno da će mnogi , višekratno oditi u toalet , da poslije svakog napisa istovare savršeno upakovane sarmice ili žubore kolonjsku. I usput prosvjedovati. Vikendom se pretrpava i za gladne svijeta , ali od ove nedelje i za gladne i nestale Palestine. Jadničci ne mogu , žao nam ih je , ali da hrana ne propadne , oni ‘ehalisati za njih. I za njih će pušćati vodu i upotrebljavati toalet papir. Ni to nemaju oni tamo nemaju. Baš su siromašni i siroti. Marka po slobodnom izboru.

I prosvjedovati!

Udobno se namjestimo preko puta haber slikične aparature češkamo mace , mazimo kuce . Ono kako ko i šta jema, i za šta je merebitno raspoložen. Ako nema ništa , a uglavnom nema ko im kriv. Nek uključe autopilote. Dobro je što niko od Izraelaca neće primjetiti komoditet “svi mi”. Za Palestince ya njih , po ovome sude'i , nije previše briga. Imaju oni svojih tegoba i tereta i nimalo ne zarezuju šta “svi mi” rade.

Generalni naputak:

Nemojte se nervirati , podizati glas , upuštati u rasprave, nepotrebno talasati, iako ste , kako rekoste bespomoćni. Niko nije kriv što je bespomoćan. Bespomoćnost je univerzalna , neuhvatljiva , a bome i neshvatljiva kategorija. Držite se šablona i prepisivanja. To vam najbolje ide od … ne znamo čega. Plitko je znanje.

Bitno je da date podršku. Nema veze što ste “svi mi ” duboko u g… Jednog lijepog dana kad se mjere izjednače saznaćemo u kakvim.

Joj , koja li je neizmjerna glupost , bahatost i licemjernost današnjeg happening – “Svi mi” za Palestinu. Totalna humanistička i umna fula. To je mogao smisliti samo izuzetno disfunkcionalan um.

Glas krepavajuće vrane bi se dalje čuo i imao više eha i smisla.

Tekst nije humoristično satiričnog karaktera. Iniciran je stvarnim dešavanjima na blogger. ba danima prije i na dan 27.7.2025.

Oprostite damo i gopspodo : vi niste “svi mi”, niti smo mi “svi mi”. A pogotovu ja nije “svi mi”.

Svaka društvena ćelija treba biti skup individualaca koja misli i odlučuje svojom glavom.

Ne mogu “svi mi” misliti i odlučivati mojom glavom. A ja ne želim , niti hoću da mislim “šupljinom” misli “svi mi “.

Ono što o Palestini i Izrailjcima čitam u medijima i na “društvenim mrežama” zaprepašćuje prazninom , neinteligencijom i besmislenošću. Sve samo nemaštovito , beskonačno – lančano propisivanje , ponavljanje , presipanje šupljeg u prazno, i uvlakačko – podaničko dodvoravanje ; da bi se uvijek , ama baš uvijek shvatila lična i kolektivna bespomoć po predmetnom pitanju.

I sada bi ti bespomoćni , vehti i jadni prepisivači trebali da se pretvore u “svi mi”, da bi praznina i ništavnost dobili legimitet okruženja u kojem djeluje dotično “svi mi”.

Ta hajte molim vas. Svi vi koji ste za ” svi mi ” i svojevrsnu ležeću infatidu manite se ili manite me te bedastoće. Nikad nisam palio sviječe ili upaljače u mraku.

Shvatite da ima ljudi koji ne pale svijeće ili upaljače u mraku.

Shvatite da ima ljudi koji ne pušu u gologuzave vjetrove.

I da ima onih koji misle svojom glavom..

I počnite da mislite o distanciranju od umova svih onih koji nisu ”svi mi” i koji se klone “svih mi”. Ili ih zaobiđite.

I nemojte da bi se slučajno vadili na izvlakušu :

-” svi mi” je na dobrovoljnoj osnovi .

U “svi mi ” ne postoji mislenost o izboru i slobodi, kada je uvijek onako kako neko “ja” u ime “svi mi” odluči.

Što bi poete rekle :

Kad svaka jedinka sama od sebe ili uz pomoć drugih nauči/ spozna / prepozna ” bit “ sukoba u Svetoj zemlji, neće biti potrebe za nesuvislim i bezrazložnim pozivima na “svi mi” . Pitanje Palestine će se samo rješiti.

U prevodu:

Prevod je bespredmetan kad god se digne kuka i motika.

” Svi mi ” ga neće razumjeti. To valjda ima veze sa kognitivnim i intelektualnim datostima.

Pojma oni ( “svi mi “) nemaju ( nemamo) .

Pošto si bila odsutna vjerovatno ti je promaklo da neke ‘čkice sutra u nedelju 27.7.2025. organizuju bloggerski domjenak – čajanku za “svi mi” . Osjećam dužnost da ti skrenem pažnju na taj povijesni hepening , u okviru kojeg će se prosvjedovati protiv ugrožavanja nekih palestinskih prava. Koliko sam obavješten , na domjenku će se helklati, vesti, praviti torte, kuvati i igrati spremačica.

I svi će se ibretiti , odnosno čudom čuditi , kako neko u dvadeset prvom stoljeću može da bude tako “zločest”. I zaklinjaće se – Mame nam mile, to nije fer. I ko prave kućanice gledati da što manje zbore , valjda da im kolači ne zagore i prebrojavati odsutne.

I prosvjedovati.

Čovjek i zaborav / Igrokaz na dan 27 Jul / Srpanj 2019.

Danas je nedelja 27  Jul / Srpanj 2025. godine  računatog po Isusu, hazreti Marijinom

208 dan ove godine,  a  preostalo je  još   157 skoro  sasvim izvjesnih  dana do kraja ovog stađuna.

Ovo izvjesnih , u principu ne zavisi od insanskih hajvana. Ono što je zapisano niko sem Milostivog ne može promijeniti niti odgoditi.

Dan za danom kroz vrijeme plove.

Sa njima duge noći i besanice . Nekad snovi , nekad more.

Čovjek se budi ne sjećajući se , ni snova , ni priošlosti prije vremena. Kada je zemljom vladalo zatišje. Tiho i umilno.

A onda se stvori čovjek,  baksuz. Nije tako zapisano , ali je takav postao.

Zboravan.

Ne želi da se sjeća vremena prije vremena .

Ni Stvoritelja !

Kada je izbrisao sjećanja   čovjek je postao obijestan. U obijesti nema ljudskosti.

Samo prepisuju historiju i nerazumno vladaju.

Ogavnost, smrt, ragolićena duša i tijelo.

Pogan.

A dan , šta sa velikim danom, kada će biti pitani za svoja djela.

Da li će im pomoći vreće sa zlatom i dvori.

Ne , nikako ne  licemjeri Ebu Lehebi i njihove družice i slugani.

Pomno se pratite i djela vašam se pišu.

Što bi poete rekle:

-Kad tad!

Uprevodu.

-Nagraisali  ste? Mogli smo reći natakareni ste . Ali nećemo. Red je da i mi jednom u životu opsujemo. Toliko je zla.

Filip Larkin – Obmane









‘Naravno da sam bila drogirana, i to toliko da se nisam osvijestila
sve do sljedećeg jutra. S užasom sam ustanovila da sam upropaštena
i danima sam bila neutješna i plakala sam kao dijete da me ubiju i
pošalju nazad mojoj tetki’.
Mayhew, London Labour and the London Poor1

Jad mogu taj kušati čak i s daljina ovih:
Gorak i jedak, s bodljama, što te prisili da ga
Progutaš. Slučajan sunčev otisak, i točkovi,
Žustra kratka im srdžba, napolju, na ulici
Gdje svadbeni se London na drugu stranu
Klanja, u svjetlu nepobitnome i prostranu
I hvastavu, koje ožiljku brani da zacijeli,
I goni stid iz skrovišta. Otvoren, nalik ladici
Noževa, duh ti ležaše nežurni dan cijeli.

Četvrt ubogih, godine, pokopaše te. Samo
I da mnogu, neću na tješenje se usuditi.
Šta reći, sem da patnja prava je, ali tamo
Gdje žud prevlada, pogrešno da će čitanje
Postati? Jer jedva da važno bilo bi ti
Što na tom krevetu obmanuta si manje
Nego on, što posrtaše uz stube zadihane
Da u poharan tavan zadovoljenja bane.