Dogodilo se na današnji dan – 27. maj/svibanj

Danas je Subota , 27. maj/svibanj, 2023. godine.

146 dana otperjalo , 219 dana se kani doperjati.

Vako vam to u životu insana gre . Odi mi, dođi mi.Neko biva, pa ga nema,ko da ga nikad nije ni bilo. Jopet  a neki zalud bivaju.

A jopet ima ih , bivaju , žive a ne znaju da su mrtvi. Dišu  na škrge , a ribe nisu. Jedu na slamčicu , a ne primaju infuziju. Obijesno mašu  ušima , a nisu hajvani. Kleče i mole se, ali Boga Milostivog ne pominju.

Pogađate koji su to?

Ma , razmislite malo!

Pomoći ćemo vam :

Imaju Kainov znak na ćelu, vreće opljačkanog blaga , riđu bradu, razrookost pijačara, upraviteljstvo konc logora , a svi vezani sa robijom, jal’ porodično jal’ lično. A vjerujemo da će im se osmjehnut sreća,  da će nagovoriti  sudbu da ih  nagradit dugotrajnom robijom, za činjenje i nečinjenje.

A  posebice im je , za utjehu ,  nagrada vječnim pržunom. Što njima to i bijednim sluganima njinim priprada.

Što bi poete rekle:

– Puti ka nebu su tako jednostavni i nepozlaćeni.

U prevodu:

-Pljačkaška bagra i fukara nikad se nauka dohvaizat ne m're. Slijepi , gluhi i nijemi.

A ima tih prepisivača koji svake godine prepisuju šta je nekad bilo.

1358.-Hrvatsko-ugarski kralj Ludovik I uručio je gradu Dubrovniku Višegradsku povelju kojom je Dubrovačka komuna dobila samoupravu, uz obavezu plaćanja godišnjeg danka i pružanja pomorske pomoći novom gospodaru.

Nije bosanski, nego mađarski Višegrad.Tek toliko da ne bude zablude.

1564.-Umro je švicarski teolog francuskog porijekla Jean Calvin, vođa frakcije protestantizma u Ženevi (kalvinizam), koja je imala brojne pristalice u evropskim zemljama, posebno u Francuskoj (hugenoti) i izazvala velike društvene potrese. Njegovo djelo “Temelji hrišćanstva” postalo je priručnik protestantske teologije.

Nismo sigurni da je u rodu sa Calvinom Kleinom.Anonimni izvor nam zatajio.

1679.-Engleski parlament usvojio je “Habeas Corpus Act”, zakon koji štiti građane od nezakonitog hapšenja i utamničenja. Osnovni principi tog zakona ugrađeni su kasnije u ustav SAD.

habeas corpus [ha'be·a:s ko'~] (lat.: imaj tijelo), institut engleskog i američkog kaznenoga postupovnog i ustavnog prava koji štiti osobnu slobodu od samovoljna postupanja izvršne vlasti. Habeas corpus podrazumijeva načelnu zabranu uhićenja bez sudskoga naloga, zabranu duljeg zadržavanja u pritvoru bez ozbiljnih dokaza o krivnji za teža kaznena djela, nalaže brzo izvođenje pred sud i zabranjuje maltretiranje u istrazi, pa time snažno afirmira sudsku nadležnost (ovlast) i načelo zakonitosti u kaznenom

1703.-Ruski car Petar Veliki osnovao je grad Sankt Peterburg.

Neće valjda Mali Jovica osnovati Svetog Petra.Tada bi se gran zvao San Đovaniburg,pardon Sankt Ivanburg.

1806.-Francuska vojska je ušla u Dubrovnik, čime je Dubrovačka Republika izgubila viševjekovnu nezavisnost, mada je formalno ukinuta 31. januara 1908. kada je pripojena Kraljevini Italiji.

1840.-Umro je italijanski violinista i kompozitor Niccolo Paganini.

Al'je taj znao svirati , a bome i da komponuje. A relaksacija su mu bila druženja sa ženama.Neprekidni niz druženje, od kojih mu je jedno donijelo bolest i smrt.

1864.-Giuseppe Garibaldi započeo je napad na Siciliju u okviru borbe za ujedinjenje Italije.

Kasniji istoričari tvrde da je u svom naumu uspio, odnosno ujedinio Italiju.Pomno ćemo pratiti prepisivaće da nam ne podvale mućak.

1868.-U Mostaru je rođen bosanskohercegovački pjesnik Aleksa Šantić. Pripadao je mostarskom krugu oko književnog lista “Zora”, koji je pokrenuo sa Jovanom Dučićem i Svetozarom Ćorovićem.

Uz Mak Dizdara najveći bosansko-hercegovački pjensik.

Aleksa Šantić (27. maj 1868. Mostar – 2. februar 1924. Mostar, Bosna i Hercegovina) je bio jedan od najvećih bosanskohercegovačkih pjesnika. Povezao je svojim djelom idejne i pjesničke težnje književne tradicije i nove epohe modernizma, kojoj je pripadao. Prvu pjesmu objavio je 1886, a prvu zbirku pjesama 1891. godine.

To su relevantni podaci  sa kojima će se svi složiti.Ostale biografske crtice o životu pjesnika Alekse Šantića će se razlikovati od biografa do biografa,od kritičara do kritičara,simpatizera ili nesimpatizera.

1910.- Umro je njemački bakteriolog Robert Koch, jedan od osnivača bakteriologije, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1905. Otkrio je 1882. bacil tuberkuloze (Kohov bacil), izolovao je i bacil antraksa i pronašao izazivača kolere.

1913.-Rođen je bosanskohercegovački književnik i prevodilac Enver Čolaković.

1937.-U San Franciscu otvoren je most Golden Gate.

Od tog dana mnogi su pokušali da skoče sa njega, nastojeći da ne ostanu živi. I uspjevali su u tome.

1941.-Britanska mornarica, uz pomoć avijacije, potopila je u Drugom svjetskom ratu njemački ratni brod “Bizmark”. Poginulo je oko 2.300 ljudi.

Ponos Hitlerove i Njemčke mornarice, više nije bio ponos.Zaronio je na dno Mediterana i „začudo?“, još nije izronio.

1942.-Češki antifašist u Pragu ubio je Reinharda Heydricha, njemačkog protektora Češke i Moravske.

1964.-Umro je indijski državnik Jawaharlal Nehru, prvi premijer nezavisne Indije i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja.

Srećom nije doživio ubistva kćerke Indira Prijadaršini Gandi (1984.) i unuka Rađiva Gandija (1991.)

1988.-Sirijske trupe ušle su u južna predgrađa Bejruta i okončale trosedmične ulične borbe rivalskih šiitskih milicija.

Perpetum mobile.  Ministar odbrane je izvršio  državni udar Hafiza al-Asada, pripadnika manjinske islamske sekte Alawita 1970. označio je kraj razdoblja nestabilnosti. Al-Asad se kombinacijom političke represije i ustupaka ključnim skupinama stanovništva uspio održati na vlasti sve do svoje smrti 2000., a nasljedio ga je sin Bašar. Sirija igra dominantnu ulogu u političkom životu susjednog Libanona u kojem je sve donedavno držala jake vojne snage i brojne agente. Asadu .Perpetum mobila.Sve se vraća, sve se plaća. Pitajte Hafizovog sina Bašara.

1999.-Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu optužio je predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića i još četvoricu najviših funkcionera Jugoslavije i Srbije za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene na Kosovu.

Na listi najvećih svetskih diktatora koju je objavio magazin “Lajf”, nekadašnji srpski vođa se našao sedam pozicija iza Hitlera, na spisku koju prevodi drug Staljin.

Slobodan Milošević sa sljedbenicima je  među pristalicama pakla, koji se nalaze na listama monstruma.

Iza čelne pozicije Josifa Visarionoviča Džugašvilija Staljina, na listi koja ima 28 imena i fotografija slede korejski diktator Kim Jong, kambodžanski Pol Pot, italijanski Benito Musolini…

Na 19. mestu ove liste, sedam mesta iza nacističkog vođe Adolfa Hitlera, čoveka koji je inače široko shvaćen kao pojam diktatora, region predstavlja bivši srpski predsednik Slobodan Milošević.

Ono zbog čega je nekadašnji prvi komunista a potom i prvi socijalista Srbije tu jeste što je, kako su to pojednostavili u “Lajfu” (Life), “u četiri rata kroz devedesete godine uspeo da ubije 250.000 ljudi, a dva miliona ljudi ostavio je bez domova”.

Pun spisak izgleda ovako: Josif Visarionovič Staljin (SSSR), Kim Džong-il (Severna Koreja), Pol Pot (Kambodža), Benito Musolini (Italija), Rafael Truhiljo (Dominikanska republika), Omar Hasan al-Bašir (Sudan), Augusto Pinoče (Čile), Mao Ce-Tung (Kina), Madam Mao tj. Đijang Ćing (Kina), Idi Amin (Uganda), Mobutu Sese Seko (Zair).

Tu su i Adolf Hitler (Nemačka), Muhamed Reza Pahlavi (Iran), Saparmurat Nijazov (Turkmenija), Nikolae Čaušesku (Rumunija), Muamer al-Gadafi (Libija), Tan Šve (Burma), Francisko Franko (Španija), Slobodan Milošević (Srbija), Kim Il Sung (Severna Koreja), Robert Mugabe (Zimbabve), Ferninad Markos (Filipini), Fransoa “Papa Dok” Duvalije (Haiti), Žan Klod “Bejbi Dok” Duvalije (Haiti), Čarls Tejlor (Liberija), Sadam Husein (Irak), Žan Bedel Bokasa (Centralnoafrička republika), i Muhadem Mula Omar (Avganistan).

2014.-Na predsjedničkim izborima u Egiptu pobijedio je bivši komandant vojske Abdel Fatah el Sisi, koji je predvodio svrgavanje islamističkog predsjednika Mohameda Mursija, jula 2013.

2015.- Savjet bezbjednosti UN usvojio je Rezoluciju 2222 kojom se osuđuje svako nasilje i zloupotreba protiv novinara, medijskih profesionalaca i povezanog osoblja u situaciji oružanih sukoba i pozivaju države da ispune obaveze u pogledu njihove zaštite.

Bookmark the permalink.

Komentariši