Iz Arhiva
BY ADMIN9. JANUARA 2020.ONI NAMA, MI NJIMA
Lakrdija na obilježavanju takozvane republike srpske.
Smijurija je kako je jedna novokompovana pjesma , najbanalnija i najftinija kopija, plagijat , bilo koje pjesme u izvedbi Zvonke Bogdana i pjevača sa panonskih prostora, postala zakletva i simbol genocidne tvorevine.
Robert Pešut Manjifiko, koji je radio muziku za filmove “Montevideo, Bog te video” i “Montevideo, vidimo se”, svojevremeno je objasnio:
– “Ja sam autor pesme “Pukni zoro” i čuo sam za tu urbanu legendu koja se stvorila oko nje. U stvari, ima više urbanih legendi. Jedna je da je pesma nastala u Prvom balkanskom ratu, a druga da je nastala u Prvom svetskom ratu na Kajmakčalanu. To nas je zabavljalo. Pratiš uspeh pesme koja je izašla iz svojih okvira. Bila je napravljena za film, pa je otišla u kafanu, pa iz kafane svuda. To čovek ne može da prati. To me i raduje i mnogo mi znači. U neku ruku je to jedino što autor poželi. Narod je tu pesmu uzeo kao svoju i to je vrhunac autorstva .”
Nismo sigurni u autentičnost autorstva , ali znamo da Robert Pešut Manjifiko nije prorok.
Međutim mi ćemo se usuditi reći, ovaj lagani panonski potpuri će za desetak godina imati obilježje ruralno-ravnogorsku legendu, da je pjesma nastala po završenoj Kosovskoj bitki.
I sada se normalan čovjek pita kako upakovati novokomponovanu jeftinu kafansku pjesmu , prvi balkanski i prvi svjetski rat, sa kosovskim mitom i četničkim klanjima i prodati to narodu kao himnu nepostojeće države.
Ako laže koza ne laže rog, kaže umni narod.
Dopisano
Provjerite autentičnost pjesme Pukni zoro.
i stotine drugih pjesama, što Bogdanovih, što drugih izvođaća-