Danas je srijeda 17.Maj / Svibanj 2023. godine
Ovako dani jedan drugom okrenuli leđa:
136 dan otišlo. 229 preostalih greju. Neki silovito počeli, a neki tek kontaju greti.
Čudno, razmišljamo , dani ko neke hablečine, nasjedaju na isti fol.
Žive dvadeset četiri sata i nogatrans. Čini se dani su naivni. Iako su suncom i dobrotom obasjani, to je vrlo nerazumna i iskrivljena ljudska percepcija . Jer u tih tek nekoliko treptajasa sobom povuku mnogo više ljudi, nego što ljudi mogu zamisliti.
Znači nešto nije u redu sa insanima , kad o očevidnim argumentima malo poklanjaju pažnju, ili uopšte ne misle o tome. A to je vrlo pogrešno , i dakako pogubno.
Zapisano u zvijezdama , niko nikad saznati neće u kom danu je zapisano njegovo ime, dok mu taj dan ne pokloni omuhuranu obavijest o promjeni mjesta boravka.
Što bi poete rekli:
Mislili ne mislili dani vas pometu.
U prevodu:
Dani su kao higijeničari. Nekima ugodni , nekima vatreni. Sve zapisane redom počiste.
1102.- Prvi ugarski kralj iz dinastije Arpadovića krunisan u Biogradu za kralja Hrvatske i Dalmacije.
1395.-Umrla je Marija, kraljica Ugarske, kći Elizabete Kotromanić, unuka bosanskog bana Stjepana II Kotromanića.
1395.-U Bici na Rovinama poginuo je Kraljević Marko, u sklopu turskih vazalnih jedinica u borbi protiv vlaškog vojvode Mirče. Kao najstariji sin i nasljednik kralja Vukašina Mrnjavčevića, poslije očeve pogibije 1371. u Maričkoj bici protiv Turaka, nastavio je da vlada srpskim oblastima oko Prizrena, Skoplja i Prilepa. Najpopularnija ličnost srpskih narodnih pesama je u narodnim pesmama idealizovan kao uzor junaštva i zaštitnik sirotinje od zuluma i nasilja.
Moš'te misliti. A bio vazal i borio se sa Turcima za Turke.Gdje li je lunjo kad su Srbi pobjeđivali na Kosovu. Nemojte nas poprijeko gledati. Hiljade guslara je opjevalo srpsku pobjedu na Kosovu.
1510.- Umro italijanski slikar Sandro Botičeli. Njegova dela “Proleće” i “Rođenje Venere” smatraju se ovaploćenjem renesansnog duha. Po narudžbi Lorenca Medičija prvi među italijanskim slikarima uradio ilustracije za Danteovu “Božanstvenu komediju”.
1615.-Štampan je prvi ilustrovani list u svijetu “Nove Anverske novine”, Belgijanca Abrahama Verhofena.
1642.-U koloniji Nova Francuska Paul Chomedey de Maisonneuve osnovao naselje Ville-Marie, današnji Montreal.
1814.- Norveška proglasila nezavisnost od Švedske i usvojla nov Ustav.
1838.-Umro francuski sveštenik i političar Moris de Taljeran Perigor, jedan od najveštijih diplomata u istoriji. Zahvaljujući njegovoj veštini Francuska, mada poražena strana, na Bečkom kongresu uspela da zadrži granice iz 1792.
1903.- U Španiji nacionalizovana imovina crkve i ukinute crkvene škole.
Kasnije im sve vraćeno.
1878.- Engleski inženjer i fizičar Dejvid Hjuz konstruisao je mikrofon – “električno uho”.
1900.-Rođen iranski vjerski vođa ajatolah Ruholah Homeini, koji se 1979, poslije zbacivanja šaha Mohameda Reze Pahlavija, vratio u Iran iz izbjeglištva. Vladao je do smrti 1989.
1906.- Rođena je Zinka Kunc, operska pjevačica (Zagreb, 17. 05. 1906. – Njujork, 29. 05. 1989.)
1921.-Rođen je Mario Rijavec, slovenački kompozitor i dirigent (Zagreb, 17. 05. 1921. – Ljubljana, 07. 07. 2006.)
1939.- Švedska, Norveška i Finska odbile Hitlerov predlog da potpišu pakt o nenapadanju. Pakt potpisale Danska, Estonija i Litvanija
1940.-Nacistička Njemačka okupirala glavni grad Belgije – Brisel.
1946.-Zbog saradnje sa njemačkim nacistima, predsjednik vlade Rumunije Mitri Antonesku osuđen je na smrt.
1949.-Velika Britanija priznala nezavisnost Republike Irske i potvrdila pripadnost Severne Irske Ujedinjenom Kraljevstvu.
1954.- Vrhovni sud SAD osporio propis iz 1896. da obrazovanje treba da bude odvojeno, ali jednako, čime je formalno odbačena rasna segregacija u državnom školskom sistemu.
Stvarnost nam govori da su u Americi debelo zabetonirani torovi/geta bijelih i obojenih.
1965.- Između SAD i Velike Britanije obavljen prvi transatlantski TV prenos programa u boji. Američki komercijalni telekomunikacioni satelit “Erli Bird” prenosio je emisiju američke TV mreže NBC “Novi pogled na staru Englesku”.
1973.-Američki Senat počinje istragu o aferi Watergate. Bio je to jedan od najvećih skandala u američkoj povijesti, koji je doveo do ostavke predsjednika Richarda Nixona.
1974.- U tri eksplozije automobila-bombi u centru Dablina 32 osobe poginule, a više stotina povređeno.
1987. Irački ratni avion “F-I miraž” ispalio dve rakete “egzoset” na američki vojni brod “Stark” koji je patrolirao Zalivom. Poginulo 37, povređena 62 mornara.
1992.-Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) uklanja homoseksualnost sa liste klasifikacije bolesti. Zato se na današnji dan širom svijeta obilježava Međunarodni dan borbe protiv homofobije.
Tog dana smo mi Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) stavili na listu bolesnih persona non gratis u našim domovima, a pogančerske bolesnike i dalje šaljemo tamo gdje su i Sodomo i Gomora. Pržun je njima Nebo odredilo. A ono što odredi sa Bude to bude i ne mijenja se. Pitajte papisu Ivančicu . Njemu je baš vruće.
1997.-U Kinšasu, glavni grad Zaira (sada Kongo), ušle su pobunjeničke snage, čiji je vođa Loran Kabila preuzeo vlast kao novi šef države, dan poslije bjekstva iz Kinšase predsjednika Mobutua. Kabila je objavio da je ime zemlje Zair promijenjeno u Demokratska Republika Kongo.
Sistem Kurta i Murta.
1998.- Pripadnici separatističkog pokreta “Tamilskih tigrova” ubili Sarodžinija Jogesvarana, gradonačelnika Džafne, grada na severu Šri Lanke.
1999.-Izbore u Izraelu dobio vođa Laburističke partije Ehud Barak, čime je okončana trogodišnja vladavina premijera Benjamina Netanjahua, lidera desničarskog Likuda
2000.-U redakciju beogradskog Studija B upala je policija čime je Vlada Srbije preuzela ovaj medij. U saopćenju Vlade se navodi da je Studio B vršio “nasilno rušenje, legalno izabrane vlasti i poticao na terorističke akcije”.
Vlast zaboravila na atenat slovima.
2000.- U Indoneziji održano prvo suđenje za kršenje ljudskih prava. U tom procesu 24 vojnika i civila optuženo za ubistvo desetina seljaka u masakru u provinciji Aseh 1999.
2001.-Svih 30 putnika, uključujući iranskog ministra saobraćaja Rahmana Dadmana i zamenike ministara iz njegove delegacije, poginulo kada se na severu Irana srušio ruski avion “jak-40”.
2009.-Umro je Mario Benedeti, urugvajski književnik i jedan od najvećih latinoameričkih pisaca. Autor preko 80 zbirki pjesama, novela, eseja i pozorišnih komada, Benedeti je postao poznat romanom “Odmor” (1960.) koji je preveden na čak 19 jezika. Bio je društveno angažovan, godine 1971. osnovao je “Pokret 26. mart” ljevičarsku koaliciju koja je decenijama docnije preuzela vlast u Urugvaju.
2012.-Umrla je Donna Summer (Dona Edrijan Gejns), američka pevačica, “kraljica” disko muzike (Boston, 31. 12. 1948. – Nejpls, 17. 05. 2012.)