Elvir Bucalo , neukost , Čirilica , Latinica ,Glagoljica i Bosančica

U mahali se kaže:

“Progovori i reći ću ti ko si.”

I još se kaže:

“Po govoru se čovjek prepoznaje i razlikuje.”

Nemamo mi vremena odraslim insanima objašnjavati šta je pismo i da je to jedna od značajki koji ga dijele od hajvana i biljaka.

Samo neuki hajvan ili ikebana bi ćirilicu nazvao hijeroglifima i urnisao sebe , vlastito porijaklo ,grad , zemlju u kojoj žive i još mnogo ljudi diljem evroazije i svijeta.

Hijertoglifi su slikovno pismo staroegipatske civilizacije i trebalo je vremena i vremena , znanja i proučavanja da se shvati bit i smisao tog očaravajućeg i znamenitog pisma.

Ćirilica je evrioazijskio pismo koje trenutno koristi oko tri stotine miliona ljudi.

Ćirilica je pismo koje je koristio čitav Balkan i još uvijek se koristi u mnogim zemljama.

Ako je tražio pet minuta botovske slave debelo je pogriješio. Povrijedio je i uvrijedio sve narode koji se služe i bave čirilicom i hijeroglifima .

Uvrijedio je svakog čestitog Bosanca koji voli i ponosan je na svoja prelijepa pisma .Neukog nećemo upućivati na Glagoljicu ,Bosančicu ili bosansku čirilicu . Mislimo da bi to bilo previše za njegov um koji vjerovatno tamnuje u najstrožoj samici Latinice i umnog plićaka.

Odričući se bogate jezičke i kulturne Bosanske baštine i tradicije Elvir Bucalo se deklarisao kao ograničen , neuk , nepismen i duhom vrlo siromašan čovjek.

A ovi koji su se iz dnevno političke razložnosti dežurnih spasiteljstva serbstva našli uvrijeđeni i zapjenušano reagovali , pokazuju koliko malo znaju o kulturu , prošlosti , jeziku i narodu u čije ime se kunu , ali i vrlo prizemno vrijeđaju narode koji jezičku istoznačnost , prošlost i suživot milenijumima dijele.

Bosanska pisma

a.) glagoljica ( uglasta )

HRVATSKI SABOR 22. veljače proglasio Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva
Bosanska ćirilica ili bosančica - Postavljam za one koji žele da nauče ili  da se upoznaju sa autohtonim srednjovjekovnim bosanskim pismom :  r/bihstorija

c.) Bosančica i Latinica

d. Ćirilica i Latinica

Opis fotografije nije dostupan.
Bookmark the permalink.

Komentariši