Dogodilo se na Današnji dan 8. Mart /Ožujak

Danas je Srijeda ,8. mart/ožujak, 67. dan 2023. godine.

Konzumirali smo , daklen 67 dana. Ne mremo nikako znati imamo  li dovoljno aferima za ostalih 298 dana. Ipak, nada je ono što poslijednje u čovjeku mrije.

Da , danas je i osmi mart, kojeg licemjeri nazvaše , Dan žena. Nema dana muškaraca.Što će im ? Preostalih 365 dana prestupne godine,i 364  ostalih “normalnih”  godina,koje ništa ne prestupaju je njihovo. Maksimalna preraspodjela. I dana  i isto toliko obaveza.

Vikend   je nedavno prošao , da bi mi  mogli reći je  danas je Nedelja  8. mareca koji žuja  u dvitisuće in dvadesetrećoj kuki. Tek tako smo potrošili šeset sedam dana. Molimo se da ovi’ 298 takarli dana ne budu previše tandarli, jer bi smo onda načisto najegrabusili.

Daklen, po računici , koju nismo provjeravali, ispada danas je 67 dan u godini. ovo ponavljamo po hejbeti put da utvrdimo gradico na ovaj mubarek dan. Kad istekne preostaje nam po istoj neprovjerenoj  računici koju smo odnekle zboksali , do kraja te iste godine ostalo je još   nam okruglo , pa na čoše 298  dana

Danas ćemo vam nećemo  ukrasti  mnogo  vremena .Iako nije vaše, plaćaju vam  ga.Ili ga ne plaćaju. Teško je doći do nasušne kore u zemlji pljačkaške bagre i združenih mafijško-zločinčkih  poduhvata. A vi ste svo svoje vrijeme prodali krvopijama glasajući za njih. Ko vam sad kriv! Durajte do iznemoglasoti , jer ste tako tražili.

I još kukate.Odakle vam pravo da dišete.Jer ste i svoju i djetinju slobodu prodali, za pregršt ofucanih i lažnih nacionalitiških floskula o skupljanju u torove.

I  mislite zajedno ste jači.

Aha ! Kako ne.

Tako vam lakše kože gule i ubijaju vas i vaš djecu , jedno po jedno. Ili vas tjeraju iz prelijepe majke domovine Bosne i Hercegovine,zemlje Božije milosti da lutate po svijetu,kao građani n-tog  reda , od nemila do nedraga.

A nema vam boni na dunjaluku ljepše i snenije  zemlje od Bosne , divne mile.

Ono koji dočekaju slijedeće izbora nemaju puno izbora. Ili mjenjati glas ili glasati za nacionalističke bagre i fukare dok ih ova ne istrebi. To se takođe odnosi na one “pametne” koji ne glasaju , jer “nemaju”  za koga glasti; jer su to sve ista smrdljiva govna , i pozicija i opozicija;jer njihov glas neće ništa promjeniti.

Ima i treća mogućnost.

Ujediniti se – ono ” digla se kuka i motika”   i pomela  nacionalistiku pogan   sa ulica i što je bitnije iz života.

Što bi poete rekle:

-Lipši magarče dok trava grožđe  ne rodi.

U prevodu:

-Tražili ste , e eto vam ga!

Portugalski moreplovac Pedro Alvarez Kabral krenuo iz Lisabona na put u Indiju. Promenivši dotad poznatu rutu, udaljio se od afričke obale u pravcu zapada, prema Južnoj Americi, i tako otkrio današnji Brazil, proglasivši ga portugalskom kolonijom. Iste godine brazilsku obalu otkrio Španac Visente Pinson.

1714.- čembalista i dirigent Karl Filip Emanuel Bah, čije su klavirske sonate preteča klasičnih, sin i učenik Johana Sebastijana Baha. Bio je pristalica “osjećajnog stila”, dramskog patosa s obiljem ukrasa. Djela: dvadesetak simfonija, oko 60 koncerata za klavir, kamerna muzika, sonate za klavir, kantate, crkvene kompozicije.

1866.-Rođen je Lebedev  Nikolajevič (Pëtr Nikolaevič), ruski fizičar (Moskva, 8. III. 1866 – Moskva, 14. III. 1912). Od 1900. profesor na Moskovskome sveučilištu. Prvi je dokazao (1898) da svjetlost tlači površinu na koju pada, a prvi je i eksperimentalno izmjerio taj tlak. Djelovanjem svjetlosnoga tlaka na plinove tumači se npr. svinutost repova kometa. Bavio se teorijom magnetizma, a osobito je proučavao Zemljin magnetizam.

1869.- Umro je francuski kompozitor i muzički pisac Ektor Berlioz, tvorac romantičarske programske muzike i začetnik moderne orkestracije. Patetičan i temperamentan, stvorio je djela izvanrednih tonskih boja kroz koja je provlačio osnovnu ideju vodilju. Znatno je utjecao na evropsku muziku svog doba. Napisao je “Nauku o instrumentaciji”. Djela: “Fantastična simfonija”, “Harold u Italiji”, “Romeo i Julija”, “Faustovo prokletstvo”, “Rekvijem”, opere “Benvenuto Čelini”, “Trojanci”.

1879.- Rođen je njemački hemičar i fizičar Oto Han, profesor univerziteta u Berlinu i Getingenu, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1944, koji je 1957. potpisao Getingenšku deklaraciju, odbijajući da sarađuje u razvoju eventualnog zapadnonjemačkog nuklearnog oružja. Dokazao je 1938. raspadanje rubidijuma, a 1939. s Fricom Štrasmanom je otkrio nuklearnu fisiju (cijepanje) jezgra urana. Otkrio je i radioaktivne elemente mezotorijum, radio-torijum i – s Lizom Majtner – protoaktinijum.

1889.- Umro švedski brodski inženjer i pronalazač Džon Erikson, izumitelj prvog uspešnog brodskog vijka.

1895.- Rođena je urugvajska spisateljica Huanita Fernandes Morales, poznata kao Huana Fernandes de Ibarbourou, jedna od najistaknutijih liričarki Južne Amerike, nazvana “Huana Amerike”. Njena poezija odiše čulnošću, panteističkom združenošću s prirodom i pesimizmom zbog prolaznosti života. Djela: zbirke stihova “Dijamantski jezici”, “Divlji korijen”, “Ruža vjetrova”, “Izgubljena”, “Romanse sudbine”.

1907.-Rođen je grčki državnik Konstantin Karamanlis, predsjednik Grčke od 1980. do 1985, osnivač stranke “Nova demokratija”. Prvi put je postao premijer 1955. i na tom položaju je ostao do 1963, kad je dobrovoljno emigrirao. Vladu je ponovo sastavio 1974, poslije pada vojne hunte, odigravši ključnu ulogu u obnovi demokratije u Grčkoj.

1910.- Druga međunarodna konferencija žena-socijalista održana u Kopenhagenu, gdje je na inicijativu njemačke revolucionarke Clare Zetkin 8. mart proglašen Danom žena. Praznik je ustanovljen u znak sjećanja na demonstracije žena u Chicagu, 8. marta 1909.

Takve su vam neke revolucionarke.Ne razmišljaju o dalekoj budućnosti.Cetkinova je za sva vre,ena natakarila ženama jedan dan u godini.Valjda zato, Muharem moli onu neku da mu dođe u godini jedan dan. Šta god radili tog dana, neće to raditi ostalih 364 (5) dana? Joj,levata majko moja.

Mahalaši pjevaju: Ne diži se mila moja,ni jednog trena,neka ruža tvoja,uvijek bude moja sjena.

1917.- U Petrogradu štrajkovima, demonstracijama i nemirima počinje “Februarska revolucija” u Rusiji.

1917.- Umro je njemački konstruktor i general Ferdinand fon Cepelin, koji je 1900. konsturisao veliku vazdušnu lađu – dirižabl, nazvanu po njemu “cepelin”. Njegova letjelica duga 248 metara bila je lakša od vazduha, s velikim balonom profilisanog vretenastog oblika i motornim pogonom.

Imao je jednu „malu“ manu.Bio je lagan ko perce , još lakše je gorio, a najlakše mu se bilo strmoglaviti ,gdje mu ćeif bude.

1921.- Francuske trupe ušle su u Diseldorf i druge gradove u Ruru pošto Njemačka nije isplatila ratnu štetu, prema obavezi iz Versajskog ugovora kao poražena strana u Prvom svjetskom ratu.

1922.- U Zagrebu izvršena smrtna kazna vešanjem nad Alijom Alijagićem, koji je 1921. u Delnicama izvršio atentat na jugoslovenskog ministra unutrašnjih poslova Milorada Draškovića, tvorca Obznane, Vladine uredbe kojom je zabranjen rad Komunističke partije Jugoslavije.

1942.- Japanske trupe u Drugom svetskom ratu zauzele glavni grad Burme Rangun, dan pošto su grad napustili Britanci.

1930.- Umro je američki državnik Vilijam Hauard Taft, predsjednik SAD-a od 1909. do 1913, prvi bivši šef države u američkoj istoriji koji je od 1921. do smrti bio predsjednik Vrhovnog suda. Tokom predsjedničkog mandata vojno je intervenisao u Nikaragvi, koja je potom bila pod američkom okupacijom od 1912. do 1925. i od 1926. do 1933.

Umro je kubanski velemajstor Hose Raul Kapablanka i Graupera, svjetski prvak u šahu od 1921. do 1927. Izgubio je samo jednu partiju u razdoblju od 1914. do 1924, po čemu je jedinstven u istoriji šaha. Titulu je osvojio pobijedivši u meču njemačkog velemajstora Emanuela Laskera s 4:0, uz deset remija, a izgubio je od ruskog velemajstora Aleksandra Aljehina, koji ga je pobijedio sa 6:3, uz 25 remija. Djela: “Osnovi šaha”, “Moja šahovska karijera”.

1942.-Japanske trupe u Drugom svjetskom ratu zauzele su glavni grad Burme Rangun. U ratu je Burma je imala izuzetan strateški značaj, ali su Britanci tu dalekoistočnu koloniju uvrstili u sporedni front, što im se osvetilo u kasnijim operacijama.

1946.- Rođena je bosanskohercegovačka pozorišna i filmska glumica  Jasna Diklić .Godine 1976. diplomirala je na odsjeku za scenske umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Sarajevu. Prvu kazališnu ulogu odigrala je u Banjoj Luci 1969., a od 1972. igra u sarajevskom Kamernom teatru 55.

1950.- Rođen je opičeni  bosanskohercegovački pjevač Seid Memić Vajta.

Sada je već manje opičen.Teško je biti bez domovine.

1950.- Sovjetski maršal Kliment Vorošilov objavio je da je SSSR isprobao atomsku bombu, što je izazvalo šok u SAD, jer su Amerikanci bili uvjereni da jedini posjeduju nuklearno oružje. Pometenost u Vašingtonu upotpunila je izjava Vorošilova da je proba izvršena još 23. septembra 1949.

1953.- Predstavljena je Cockta, jugoslavenska verzija Coca Cole.

Slovenci su nekad znali biti invetivni.Rijetko,ali su nam dali Koktu koja je zdravija i bolja od koka kole.Do duše i to je stvar ukusa.

1954.- Zaključen je odbrambeni sporazum SAD i Japana, čime se Tokio potpuno priklonio političko-vojnom savezu Zapada.

A šta bi vi uradili da vam je taj zapad ubacio dvije atomske bombe i pobio milione ljudi. Lijepi strah iskustva ih tjerao da se vežu za vraga.

1965.- U Južni Vijetnam iskrcalo se 3.500 američkih marinaca, čime je otpočelo masovno uključenje kopnenih trupa SAD u vijetnamsku ratnu avanturu, okončanu potpunim porazom 1975. i pogibijom više od 58.000 Amerikanaca u toj zemlji jugoistične Azije.

To su američki „zvanični“ podaci. Hanoj  pominje cifru od preko 200.000 rikavela jenkija. Nek se nađu na povini i tu naprave zajedničku feštu.Inače američki vojnici su ginuli u borbama i od metajk.Većina vijetnamaca je ginulo od bnapalm,kasetnih i drugih avio bombi.Još od  Dučeove Italije,Hitlerove Njemačk ,Hirošime i Nagasakija poznto je da su ameri najfrentičniji junaci na visinama od minumum 10 tisuća fita.

1969.- SSSR je stavio u stanje uzbune dalekoistočne trupe kao znak upozorenja Kini poslije pograničnih sukoba na rijeci Usuri.

1971.- Umro je američki filmski glumac Harold Lojd, jedan od najvećih komičara nijemog filma. Filmovi: “Sigurnost na posljednjem mjestu”, “Brucoš”, “Čuvaj se, profesore”, “Luda  srijeda”.

1973.-U eksploziji automobila-bombe, koju su podmetnuli pripadnici IRA ispred zgrade glavnog londonskog suda i sedišta Skotland jarda u Londonu, poginula jedna osoba, a povređeno njih 238.

1983.- Umro je engleski kompozitor Vilijam Tarner Volton, tvorac osjećajne i lirske muzike neoromantičarskog stila. Posebno je značajan po orkestarskim kompozicijama, koje se odlikuju dugom melodijskom linijom, bogatom harmonijom i složenim ritmom. Djela: melodrama “Fasada”, oratorijum “Baltazarov pir”, “Koncert za violinu”.

1993.- Uz posredovanje Međunarodnog komiteta Crvenog krsta iz logora u Bosni i Hercegovini pušteno 5.540 zarobljenika zatočenih tokom bosanskog rata. Prema saznanjima te organizacije, ostalo zatočeno još 3.100 zarobljenika u srpskim, hrvatskim i muslimanskim logorima.

1994.-Više od 100 intelektualaca iz celog sveta potpisalo Apel svim evropskim vladama i Ujedinjenim nacijama zahtevajući da spreče masakre u Bosni i na teritoriji cele SFRJ i da Jugoslavija preda teško naoružanje UN. Zatraženo da, ukoliko vlasti SRJ to odbiju, njeno naoružanje bude uništeno bombardovanjem iz vazduha maksimalno štedeći ljudske živote.

1996.-  Okončan je neuspješni mirovni mandat UN-a u Ruandi.

Kada je UN u bilo čemu bila uspješna,osim u isporučivanju bosanski građana i potprijesednika vlade zločinačkoj vojsci genocidne tvorevine republike srpske.

1999.- Vojska Šri Lanke, u brzoj operaciji, zauzela više od 500 kvadratnih kilometara teritorije na severu zemlje, koja je bila pod kontrolom separatističke gerilske grupe Tamilski tigrovi. U sukobima separatista i Vladinih snaga od 1983. poginulo oko 57.000 ljudi.

2000.- Zvanično je proglašen Brčko distrikt, čime je i formalno okončan četvorogodišnji arbitražni spor između Republike Srpske i Federacije BiH.

2001.- NATO je postigao dogovor da se dozvoli kontrolisani povratak jugoslovenskih snaga u kopnenu zonu bezbjednosti na jugu Srbije, u uski dio duž granice sa Makedonijom.

2001.- U 102. godini umrla Dam Ninet de Valoa, balerina i osnivač Britanskog kraljevskog baleta.

2004.- Haški tribunal objavio je izmijenjenu optužnicu protiv hrvatskog generala Ante Gotovine, koja ga tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu radi prisilnog i trajnog uklanjanje srpskog stanovništva iz regije Krajina u periodu od 4. avgusta do 15. novembra 1995. godine.

2005.- Aslan Alijevič Mashadov (1951.- 2005.) bivši čečenski predsjednik i vođa pobunjenika ubijen je u posebnoj akciji ruskih specijalnih snaga u mjestu Tolstoj-Jurt, granatom bačenom u bunker u kojem se krio.

Bookmark the permalink.

Komentariši