Dogodilo se na današnji dan 13. Aprila / Travnja

Danas je Četvrtak  13.  April / Travanj 2023.godine.

Ovako su se dani  nariktali:

Bivši  102, bliski budući 263 se trza, ali izgleda da će svi, jedan po jedan u redovima doći na konak prošlosti.

Normalno , ako ne bude više sile. Mnogima će to biti sasvim svejedno,jer će  biti bivši.

A šta nam se sprema?

Dani  za danom se kroz eter propadaju .

Na dohvat ruke .ali nam migolje ,  da nam  sreću ne pomute.

Ne mogu , jer jer sve je zapisano .

Prolaze  tako , skoro  nehajno .

Godinama, eonima, od iskona , ljudi ,manje više ,okreću glavu od njih.

Ne mare , a trebali bi.

Što bi poete rekle:

Okrećeš mi leđa i odlaziš.  Džab džaba , imena zapisana u danima se nikad ne brišu.

U prevodu:

Skoro pa Ljeto će, a nekome se i pržuni smješe .

U međuvremenu slušajte  Tinu, Jo Jo,  Lepu Brenu … ( bome i gledajte) i uživajte , vrućine  su/će.

A na današnji dan je bilo klanja.Prednjačila Katarina Mediči po nalogu Vatikana.

1519.- Rođena francuska kraljica italijanskog porekla Katarina de Mediči, kćerka gospodara Firence Lorenca II Medičija. Posle smrti muža Anrija II od 1560. vladala Francuskom kao regentkinja. Po njenom nalogu 1572. izvršen pokolj više hiljada protestanata, poznat kao Bartolomejska noć.

Ostalo:

1598.- Francuski kralj Anri IV potpisao Nantski edikt, kojim se protestantima priznaju ista prava kao i katolicima. Edikt, neprijateljski primljen od katolika, ukinuo Luj XIV 18. oktobra 1685.

Čuj molim te.U katoličkoj zemlji da neko ima ista prava kao katolici. To nema ni u Tunguziji.

1605.- Umro ruski car Boris Godunov. Njegov život inspirisao Aleksandra Puškina da napiše dramu “Boris Godunov”, a Modesta Musorgskog da komponuje istoimenu operu.Ko će spjevati bosu Putinu ode.

1695.- Umro je francuski pisac Jean de La Fontaine, član Francuske akademije, obnovitelj basne. “Basne” je pisao živo, plastično i duhovito, a u poeziji je stvorio sopstvenu versifikaciju, majstorski miješajući najraznovrsnije stihove. Ostala djela: pjesme “Adonis”, “Elegija nimfama Boa”, “Filemon i Baukida”, roman “Ljubav Psihe i Kupidona”, stihovane “Priče”.

1743.- Rođen američki državnik i pravnik Tomas Džeferson, osnivač Demokratske stranke, treći predsednik SAD. Jedan od glavnih autora “Deklaracije o nezavisnosti”, usvojene 4. jula 1776. Od Napoleona I 1803. kupio Lujzijanu.

1813.- Umro ruski vojskovođa Mihail Kutuzov. Kao vrhovni komandant ruske vojske zaslužan za poraz Napoleonovih trupa u Rusiji 1812. Jedan od glavnih likova u romanu Lava Tolstoja “Rat i mir”.

1848.- Sicilija je proglasila nezavisnost od Napuljske kraljevine.

1885.- Rođen je mađarski filozof Đerđ Lukač – protagonista “zapadnog marksizma”. U mladosti je, u “nemarksističkom periodu”, napisao “Istoriju razvoja moderne drame” i eseje “Duša i oblici”. Član Komunističke partije Mađarske postao je 1918, a u vrijeme Sovjetske Republike Mađarske 1919. komesar za prosvjetu. Iz tog perioda potiču ogledi sabrani pod naslovom “Istorija i klasna svijest”, koji su znatno uticali na obnovu marksističke misli u zapadnoj Evropi poslije Drugog svjetskog rata. Nakon poraza Mađarske revolucije emigrirao je u Austriju, a 1929. u SSSR, gdje je do 1931. radio u Institutu “Marks-Engels”. Do 1933. u Njemačkoj je predvodio književnu grupu pisaca-komunista, poslije čega je do 1945. ponovo bio u Moskvi, gdje je napisao studiju “Mladi Hegel”. Po povratku u otadžbinu bio je profesor Budimpeštanskog univerziteta, a 1956. ministar u vladi Imre Nađa, poslije čijeg pada je lišen profesije, uklonjen iz Akademije nauka i interniran. Od 1957. do smrti 1971. se povukao iz javnog života. Ostala djela: “Razaranje uma”, “Egzistencijalizam ili marksizam”, “Estetika”, “Ontologija društvenog bića”.

O komunističkim sluganima , nikad nismo imali dobro mišljenje bez obzira na domet.Ovaj ga začudo nema,iako mu Estetika i nije za baciti.

1892.- Rođen britanski maršal avijacije Artur Haris Bombaš, poznat po taktici “tepih-bombardovanja” koja je u Drugom svetskom ratu primenjena na Keln, Berlin i Dresden.

1898.-Marija Kiri Sklodovska otkrila element koji je dobio naziv radijum. Tim otkrićem postavljeni temelji nauke o radioaktivnosti.

1904.- Umro je ruski slikar Vasilij Vasiljevič Vereščagin, koji je majstorstvo najviše iskazao inspirišući se ratnim motivima. Slikarstvo je učio na Akademiji u Petrogradu, a usavršavao u Parizu. Posebno su zapažene njegove monumentalne kompozicije iz rusko-turskog rata 1877-1878, skice iz vojničkog života i realistične studije tipova i pejzaža.

1906.- Rođen je irski pisac Samuel Beckett, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1969, koji je 1953. dramom “Čekajući Godoa” otvorio eru “drame apsurda”. Bio je zaokupljen temom raspadanja građanskog društva, dehumanizujućom slikom čovjeka i beznadežnom situacijom neobičnih bića na kraju svijeta i vremena, što simboliše apsurdnost ljudske egzistencije. Živio je u Francuskoj i pisao na francuskom jeziku, smatrajući da se na stranom jeziku može pisati bez stila, što je njegov ideal. Ostala djela: roman “Marfi”, trilogija “Moloa”, “Malone umire”, “Neimenljivi”, drame “Kraj igre”, “Posljednja traka”, “Igre bez riječi”, “Srećni dani”, “Igra”, “Ne ja”.

Znate šta je najčudnije: Neki su neuki išli nekoliko puta gledati dramu apsurda, misleći da bi se neki put Godo pojaviti. Nije se pojavio i neće. Nemojte se pitati: zašto. To ni Beket nije znao odgovoriti.

1919.- Britanske trupe su u Amricaru masakrirale su 380 Indusa, pristalica vođe pokreta za nezavisnost Indije Mahatme Gandija.

Samo?Počeli nam Britanci podbacivati normu.

1922.- Rođen tanzanijski državnik Džulijus Kambarage Njerere, jedan od lidera pokreta nesvrstanih i jedan od osnivača Organizacije afričkog jedinstva.

1922.- Rođen je engleski pisac Džon Brejn, koji je u englesku književnost uveo tip ambicioznog mladog oportuniste proleterskog porijekla, spremnog na sve radi postizanja uspjeha i materijalne dobiti. Djela: romani “Put u visoko društvo”, “Mjesto u visokom društvu”, “Ljubomorni bog”, “Igra plakanja”, “Ostani sa mnom do jutra”, “Pobožni zastupnik”, studija “Pisanje romana”.

Engleska i proleterijat.Ha,ha i ha. To nije nikad bilo, niti će. Engleska i istrebljivanje zagovornika proleterijata,to da.

1941.- U Drugom svjetskom ratu mađarski fašisti počeli su teror u Bačkoj i za nekoliko dana ubili oko 3.000 srpskih civila.

1941.- Rusija i Japan potpisali sporazum o neutralnosti u Drugom svetskom ratu.

1945.-Sovjetske trupe pod maršalom Fjodorom Tolbuhinom u Drugom svetskom ratu oslobodile Beč.

1945.- Teškim zapaljivim bombama američko vazduhoplovstvo u   uništilo je veliki dio Tokija.

Tako to ameri rade .Stručno,pedantno,zapaljivo i genocidno.

1963.-Rođen je ruski velemajstor Hari Vajnštajn, poznat kao Gari Kasparov, koji je 1985. u 23. godini postao prvak svijeta, najmlađi u istoriji šaha. Titulu je preoteo od zemljaka Anatolija Karpova, pobjedom u meču rezultatom 13:11. Tome je prethodio meč započet u septembru 1984, u kojem je Karpov vodio s 5:3, uz 40 remija, ali je Svjetska šahovska federacija 15. februara 1985. prekinula meč igran do šeste dobijene partije, prekršivši pravila, zbog “iscrpljenosti igrača”.

Hari , Gari .Hajd’ što se neko zastidi majke.To mu ko dođe normalno? Ali svoga porijekla, to baš nije u redu.

1964.- Američki glumac afričkog porijekla Sidni Poatje dobio je nagradu “Oskar” za glavnu ulogu u filmu “Poljski ljiljani”.

1966.- Predsjednik Iraka Abdul Salam Arif poginuo je prilikom pada helikoptera.

Neko mu prije leta popravljo dovod goriva i slučajno bušno dovod.

1975.- ojnim pučem u Čadu zbačen sa vlasti, a potom ubijen, predsednik Fransoa Tombalbaje. Vlast preuzelo Vrhovno vojno veće kojim je predsedavao Feliks Malum.

CIA garant.

1975.- Pripadnik hrišćanske milicije u predgrađu Bejruta ubio je u autobusu 22 Palestinca, što se smatra početkom građanskog rata u Libanu.

On je pripadnik hrišćanske policije i automatski nije terorista. Šta će te. Tako hroničari bilježe.

1976.- Od eksplozije u fabrici municije u Finskoj poginulo je 45 ljudi.

1979.- Dva dana poslije ulaska u Kampalu armije Tanzanije i snaga opozicije i pada diktatora Idija Amina Dade formirana je privremena vlada Ugande. Amin je 1971. oborio predsjednika Miltona Obotea i tokom vladavine je likvidirao najmanje pola miliona sunarodnika.

1981.- Novinarka “Vašington posta” Dženet Kuk dobila Pulicerovu nagradu za priču o osmogodišnjem narkomanu. Dva dana kasnije vratila nagradu, posle priznanja da je izmislila priču.

Joj levatkinje mili moji. Znamo za hejbet hiljada  slučajeva u kojima su tek rođene bebe   ovisnici.

1990.- U uzaludnom pokušaju da spriječi otcjepljenje Litvanije predsjednik SSSR-a Mihail Gorbačov baltičkoj republici zaprijetio ekonomskim embargom, ako za dva dana ne povuče deklaraciju o nezavisnosti.

1990.- Otkrivena je masovna grobnica u Katinskoj šumi gdje je izvršen masakr nad 20.000 Poljaka. Sovjetski Savez je priznao da je odgovoran za ovaj masakr.

Bio je to niz grobnica  širom sa mnogo više pobijenih Poljaka. Zbog pomena na koje je trebao stići poginuli  su Poljski predsjednik Lech Kaczynski i njegova supruga Maria Kaczynska  u padu zrakoplova/aviona koji je srušio u zapadnom dijelu Rusije. Šef ruskom istražnog povjerenstva Sergej Markin rekao je kako su u zrakoplovu bile 132 osobe. Nitko nije preživio

1995.- Ukrajina pristaje da do 2000. godne zatvori nuklearku u Černobilu, gdje je 1986. kombinacijom nesigurne izrade same nuklearke te ljudskom pogreškom, reaktor izazvao eksploziju nalik eksploziji nuklearne bombe.

1996.- U Briselu završena donatorska konferencija za poslijeratnu Bosnu i Hercegovinu, a odlučeno je da se zemlji da 1 milijarda i 230 milijuna dolara pomoći za obnovu.

Svu lovu je vlastela strapala u svoj džep. 50,5% stranci, 49,5 % domaći pljačkaši.

1997.- Posle dužeg odlaganja, Papa Jovan Pavle II posetio Sarajevo. Duž puta kojim je trebalo da prođe njegova motorizovana kolona nađene mine, postavljene nešto ranije.

Postavio ih i „otkrio“ UMPROFOR , na trasi koju su oni obezbjeđivali.Napomena je  radi objektivnog informisanja.

1999.- U Mičigenu u SAD Džek Kervorkian osuđen na 10 do 25 godina zatvora za pomoć u samoubistvu Tomasa Jouka, koje je izvršeno godinu dana ranije i snimljeno na video-kaseti.

2002.- Stalan Arbitražni sud u Hagu doneo pravosnažnu odluku kojom je definisana 1.000 kilometara dugačka granica između Etiopije i Eritreje, čime je okončan sukob koji je kulminirao dvogodišnjim ratom te dve afričke zemlje.

2003.- Američki vojnici ušli su u Tikrit, rodni grad zbačenog iračkog lidera Sadama Huseina.

2006.- U Italiji je umrla je književnica škotskog porekla, Mjuriel Spark, najpoznatija po svom djelu “Mladost gospođice Džin Brodi”.

2008.- Umro je američki fotoreporter Bert Glin, koji jetokom svoje karijere zabilježio mnoge značajne događaje iz vremena hladnog rata, uključujući ulazak Fidela Kastra u Havanu 1959. godine. Bio je dugogodišnji fotograf agencije Magnum.

Bookmark the permalink.

Komentariši